Migrace ptáků uchvátila celou Evropu
5. 10. 2010 - PRAHA [Econnect]
„V letošním roce se Festival konal ve 34 evropských zemích, ve kterých partneři BirdLife zorganizovali pro veřejnost přes tisíc komentovaných vycházek a jiných doprovodných akcí,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „Ptáci jako obvykle své obdivovatele nezklamali – účastníci jich nad svými hlavami napočítali více než 2,7 milionů.“
Festival ptactva si klade i vyšší cíle než jen dodat odvahu lidem všech věkových kategorií, aby vyrazili ven do přírody a pozorovali ptactvo. Organizátoři během vycházek vysvětlují nutnost ochrany ohrožených ptačích druhů i taje ptačího stěhování. V letošním Mezinárodním roce biodiverzity byla navíc jedním z hlavních témat festivalu problematika ochrany celosvětového druhového bohatství.
Nejčastěji pozorované druhy během Festivalu byly v celé Evropě špaček obecný, kachna divoká a lyska černá. Prvenství mezi zeměmi pořádajícími největší počet vycházek patří letos Španělsku. Ve Švédsku pozorovali nejvíce ptáků.
I v České republice se zájem o festival zvyšuje. „Letos jsme opět překonali loňské výsledky s celkovým počtem 41 vycházek s 1 227 účastníky, kteří pozorovali 52 625 ptáků 159 druhů, vypočítává Vermouzek a dodává: „Nejpočetnějšími druhy byli špaček obecný, kachna divoká a holub hřivnáč.“
Festival přináší také mnoho příležitostí k pozorování vzácných druhů ptáků nebo pozoruhodných jevů z ptačího života. Letos tak například návštěvníky ve Švédsku potěšilo historicky teprve druhé pozorování kalandry bělokřídlé na území země, na Ukrajině měli radost z ťuhýka šedého patřícího mezi druhy jejich červeného seznamu, v Černé Hoře zase překvapil největší hejno plameňáků růžových za posledních 115 let – pozorovatelé jich napočítali 34. Migrace ptáků má však především ohromující charakter, kdy lze vidět tisícihlavá hejna přemísťujících se ptáků, například hoholek severních a bernešek bělolících ve Finsku, lindušek lučních v Belgii, holubů hřivnáčů na Slovensku nebo pěnkav obecných v podstatě po celé Evropě.