Biomasa nezíská podporu, kterou by si zasloužila
30. 4. 2007 - PRAHA [Ekowatt/Econnect]
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo program Eko-energie, ze kterého budou podporovány investice do obnovitelných zdrojů a efektivního využívání energie. Hlavní prioritou podpory obnovitelných zdrojů mají být podle včerejšího veřejného vyjádření zástupců ministerstva malé vodní elektrárny. Jejich další rozvoj má však v České republice své limity.
„Lokality s dostatečným spádem, které jsou pro malé vodní elektrárny vhodné, jsou v České republice téměř vyčerpány. Výstavba elektráren v lokalitách s nízkým spádem je, vzhledem k tomu, kolik elektřiny tyto elektrárny mohou vyrobit, investičně nákladná a málo efektivní,“ říká Jan Truxa, poradce Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT.
"Výrazně větší perspektivu má energetické využití biomasy, které navíc přináší rozvoj zemědělství a venkovu. Proto by podpora z veřejných prostředků měla směřovat především tam,“ dodává Jan Truxa. Tuto prioritu potvrdil také nedávno dokončený výzkumný projekt EkoWATTu zaměřený na vícekriteriální hodnocení obnovitelných zdrojů energie. „Biomasa, bioplyn a také skládkový plyn byly na základě technických, ekonomických, ekologických a sociálních hledisek vyhodnoceny jako nejperspektivnější obnovitelný zdroj pro Českou republiku,“ komentuje výsledek hodnocení na kterém se podílelo čtyřicet expertů koordinátor projektu Jiří Beranovský.
Program Eko-energie je jedním z 15 podprogramů evropského Operačního programu podnikání a inovace určeného pro malé a střední podniky. Jeho cílem je finanční podpora investic do obnovitelných zdrojů energie a efektivního využívání energetických zdrojů ve výrobě. V letech 2007–2013 má být v rámci programu Eko-energie v ČR rozděleno 4 mld. Kč, což jsou pouhá 4 % celého Operačního programu podnikání a inovace. Obdobný program podpory investování do obnovitelných zdrojů a úspor energie pro obce a další neziskové organizace bude spravovat Ministerstvo životního prostředí.