EPS: Chce ODS zabránit tunelování státních firem nebo mlží?
13. 3. 2012 - BRNO [Econnect/EPS]
„ODS přichází po více než roce projednávání s návrhem, který nemá šanci změnit stávající stav a znemožnit tunelování státních firem. Fakt, že ODS odmítá zvednout pokličku nad hospodařením státních firem a pustit do něj nezávislou kontrolní instituci si vykládáme jako nepřímý důkaz toho, že státní firmy jsou jedním ze zdrojů financování strany,“ říká k tomu právník Martin Fadrný.
Proč podle právníků audit k zabránění tunelování státních firem nestačí?
- NKÚ může zkontrolovat účelnost vynaložených prostředků, hospodárnost jejich vynaložení a zákonnost například zadávání zakázek. Auditor kontroluje pouze výsledky účetnictví firmy v daném období.
- NKÚ dává doporučení k nápravě a může se k nim v dalších letech vracet a pohlídat jejich naplňování. Auditor tuhle možnost podle stávající legislativy nemá.
- NKÚ může kontrolovat jak firmu, tak i chování vlastníka, například daného ministra nebo ministerstva.
- NKÚ se může zaměřit na tentýž problém ve více firmách a sledovat například zadávání zakázek nebo formulace stanov, apod. Auditor by kontroloval jen jednu firmu za daný rok a k širším souvislostem, které jsou pro odhalení korupce klíčové, přístup nemá.
- Audit účetní závěrky a zveřejnění závěrečné zprávy už na většinu firem tak jako tak dopadá a stav korupce ve státních firmách, četné skandály i konstatování BIS jasně ukazují, že to samo o sobě nestačí.
- ODS argumentuje doporučením OECD, které však ve skutečnosti pouze říká, že bez ohledu na externí kontrolu by firmy měly mít audit účetnictví dle mezinárodních standardů.
Podrobněji se návrhu ODS a srovnání externího auditu se zamýšlenou kontrolou ze strany NKÚ věnuje analýza EPS: http://www.eps.cz/zpravodaj/kategorie/analyzujeme/k-navrhu-ods-na-nahrazeni-kontroly-nku-ve-statem-a-obcemi-vlastnenyc
“Vpuštění NKÚ do státních firem je více než nutnost podle NERVu i největších protikorupčních organizací v České republice. Vláda se k němu v programovém prohlášení zavázala, a pokud si chce říkat protikorupční, musí toto opatření přijmout. Státní firmy přitom hospodaří s prostředky, které jsou srovnatelné s objemem státního rozpočtu,” dodává Martin Fadrný.