BBC: Američtí průmyslníci vyzývají Bushe, aby chránil klima
24. 1. 2007 - PRAHA/WASHINGTON [EcoMonitor]
Bílý dům odpověděl, že prezident Bush začlení problém emisí do své Zprávy o stavu unie, nicméně nehodlá zavádět emisní limity dané zákonem. Bush již v minulosti odmítl povinné snižování emisí, Spojené státy také za jeho vlády odmítly v roce 2001 ratifikovat Kjótský protokol, mezinárodní dohodu o snižování emisí skleníkových plynů.
„Můžeme a také musíme okamžitě začít pracovat na koordinovaném postupu, který se bude dotýkat co nejširšího pole ekonomiky a který bude postaven na tržních principech, abychom odvrátili hrozby změn klimatu,“ stojí v dopise průmyslníků prezidentovi. Ti pro společný postup vytvořili skupinu Partnerství pro klimatickou akci (USCAP), která si dala do vínku tlačit na politiky a prosadit ze zákona povinné snížení emisí skleníkových plynů o více než 60 % do roku 2050. „Teď nastal čas, aby se političtí představitelé země dali dohromady a začali jednat,“ řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu Jim Rogers, výkonný ředitel energetické společnosti Duke Energy. Ta dodává zemní plyn a elektřinu Ohiu, Kentucky, Indianě a Severní a Jižní Karolíně. Vedle této společnosti jsou členy sdružení USCAP lidé z vedení firem Alcoa (druhý největší výrobce hliníku na světě), BP America, DuPont, Cartepillar, General Eletric, bankovního domu Lehman Brothers, elektrárenské firmy FPL Group a další energetické společnosti PG and E. Podle některých komentátorů jde velkým společnostem o to, aby politici jasně řekli, o kolik a kdy se bude snižovat, aby soukromé firmy věděly, s čím mohou do budoucna počítat.
V tuto chvíli již v některých státech USA systém omezování emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů funguje, prezident Bush se energetické účinnosti a skleníkovým plynům věnuje ve svém prohlášení. Podle tiskového mluvčího Bílého domu Tonyho Snowa nejsou „zákonné limity na emise skleníkových plynů v široké míře“ součástí bezprostřední politiky prezidenta Bushe. Podle Snowa prezident doufá, že sám průmysl přispěje k hledání inovací a nových technologií, které napomohou řešení problémů s klimatickými změnami.
Podle článku BBC Online News 23. 1. 2007
Hugo Charvát