Občané Drahoňova Újezdu odmítli těžbu
27. 3. 2006 - Drahoňův Újezd [Econnect / Děti Země]
Těžba v lomu Třebnuška u obce Drahoňův Újezd dosud probíhala ve vzdálenější části dobývacího prostoru. V předchozích letech byli zástupci obce ujišťováni, že činnost má být utlumena a do budoucna se počítá s úplným ukončením. V loňském roce však přišel investor se záměrem rozšířit těžbu až na roční kapacitu 150 tis. tun ve vzdálenosti 600 metrů od vesnice. To však popudilo obyvatele, kteří si již v minulosti stěžovali na hluk a prašnost provozu. V lednu 2006 proto sepsali petici "Za zastavení těžby v lomu Třebnuška", podepsali ji téměř všichni plnoprávní občané obce a svůj nesouhlas jednoznačně vyjádřilo i zastupitelstvo.
Investor záměru Stavby silnic a železnic Plzeň již dříve požádal u Krajského úřadu v Plzni o zahájení procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Ekologická organizace Děti Země a občanské sdružení Zač Market Rokycany připomínkovaly podklady pro zjišťovací řízení. Vytknuly záměru zejména zamýšlenou likvidaci stoletého bukového lesa, v němž se vyskytují chráněné druhy rostlin a živočichů, či zásah do krajinného rázu. Odbor životního prostředí krajského úřadu poté v polovině ledna 2006 nařídil pokračování procesu EIA.
Občané se však odmítli se záměrem smířit a po diskuzích s investorem i ekologickými iniciativami vypsalo vedení obce referendum. To proběhlo tuto sobotu a dopadlo drtivě v neprospěch těžební společnosti. Z celkového počtu 112 osob oprávněných k hlasování v místním referendu hlasovalo 90 osob (tj. 80%), z nichž 88 osob (98%) odpovědělo kladně na položenou otázku, zda má obec všemi prostředky postupovat proti těžbě v jižní části ložiska Třebnuška. Dvě osoby nevyznačily žádnou odpověď a nikdo nehlasoval ve prospěch těžby.
Výsledek referenda je pro obec zavazující, neznamená však ukončení sporu. V praxi může například nastat situace, kdy bude na pokračování těžby vydáno povolení. Obec má v tomto případě možnost se odvolat, ale odvolací orgán může rozhodnutí opět potvrdit.