Dobrovolníci budou už popáté šlapat na paty pytlákům na Šumavě
10. 11. 2009 - PRAHA [Econnect]
Úvodní školení pro nové účastníky, které zahajuje už pátou sezónu rysích hlídek, proběhne následující víkend (13.–15. listopadu) ve Volarech. Sjede se tam více než dvacet dobrovolníků, kteří chtějí pomoci s ochranou vzácných šelem.
Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populací ohrožených rysů. Odborníci přitom poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu lidí, kteří v horách případné pytláctví sledují, pomůže zvířata chránit. Hlídky zároveň získávají důležité údaje o výskytu šelem.
Podobné hlídky, které už desátým rokem Hnutí DUHA s místními organizacemi pořádá v Beskydech, rovněž pomáhají chránit ohrožené šelmy, získávají podrobné informace o jejich pohybu v horách a navíc zničily řadu nástrah políčených na vlky.
Šumavské hlídky probíhají už pátý rok v oblasti mezi Volarami, Prachaticemi a Českým Krumlovem. Tento víkend budou novým dobrovolníkům přednášet odborníci ze správy šumavského národního parku a Hnutí DUHA. Účastníci získají nejen znalosti o životě rysa ostrovida a monitoringu velkých šelem, ale naučí se také zásady práce v terénu. Avšak zájemci o účast na rysích hlídkách během právě začínající zimy se mohou nadále hlásit na e-mailu rysi. hlidky@hnutiduha.cz a telefonním čísle 605 853 787 či přímo online na www.selmy.cz.
Šíření šelem je důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci totiž spásáním malých stromků poškozují především listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově. Ale ze čtrnácti rysů, které správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo s největší pravděpodobností osm zastřeleno. Počet ilegálních odstřelů se u nás za posledních dvacet let odhaduje na více než 500 kusů.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: „Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných rysů. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Předchozí ročníky projektu na Šumavě měly velký úspěch, přijely desítky dobrovolníků z celého Česka. Zájemci, kteří mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní, dostávají speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop.“