Zneužívá reklama ženy?
7. 9. 2005 - PRAHA [BBC]
V pondělí se na Staroměstské radnici v Praze konala vernisáž černobílých fotografií, které podle organizátorů dokumentují urážlivé využívání ženského těla.
Na zítra se chystá také konference s názvem Co máme na očích - vizuální útok v ulicích Prahy, která se bude zabývat vlivy reklamy se sexuální tematikou na společnost.
Obtížné vymezení
Alena Králíková, ředitelka organizace Gender Studies, jedna z organizátorek výstavy i konference, přiznává, že je obtížné definovat, co je urážlivé a co nikoli: "Záleží do značné míry na osobním pohledu. U reklam jde pochopitelně i o to, v jakém je tělo použito spojení."
I v případě výstavy a konference jde podle Králíkové spíše o zahájení diskuse než o snahu přesně vymezit, co je urážlivé. "Mně vadí jakákoli reklama, kde je tělo použito jinak než v souvislosti s tématem. V momentě, kdy je ženské tělo použito v reklamě na oblečení, prádlo, kosmetiku, tak to samozřejmě vůbec není problém," říká Alena Králíková.
Pravidla existují
Prezident Asociace reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Brabec je přesvědčen, že v České republice je dostatečně definováno, co je v reklamě povoleno, a co nikoli: "Limity jsou dány, ale někdo je prostě nerespektuje a někdo se prostě splete. Limity jsou dány především etickým kodexem, nad kterým stojí ještě zákon o reklamě."
Podle Brabce je používání odhaleného ženského těla v reklamě legitimní: "Česká republika se vyznačuje poměrně velkou mírou tolerance vůči sexuálním atributům a motivům. To, co je možné zde, by zcela jistě nebylo možné třeba v Turecku."
Tělo bez hlavy
Alena Králíková si myslí, že jedním z nejurážlivějších způsobů užívání ženského těla v reklamě je zobrazování jen části těla: "To znamená třeba torzo bez hlavy. Tomu se říká objektivizace ženského těla. Není za ním člověk, je to jen tělo, které je podle mého názoru zneužito."
Podle Aleny Králíkové je zneužívání nahoty jedním z nejvážnějších problémů současné reklamy a je potřeba, aby se nad jejím používáním reklamní tvůrci přinejmenším zamýšleli.
Poznámka Econnnectu:
Konference Co máme na očích (In Our Faces) se koná zítra - ve čtvrtek 8.9. od 9:00 v prostorách Staroměstské radnice, kde je také umístěna stejnojmenná výstava. Zaměří se na hodnocení negativního vlivu reklamy se zřetelně sexuální tématikou (SEA) na veřejných místech. První české fórum sledující užití SEA na veřejných místech bude podle organizátorů zkoumat důsledky SEA na společnost jako celek, včetně vlivu na zdraví, osobní image, vztah sexuality a osobní spokojenosti, rodinný život, rozvoj dětí, turistiku, vztahy mezi pohlavími, lidská práva, kvalitu života, strach a izolaci; bude také nabízet konkrétní řešení problému.
Konferenci pořádá Český helsinský výbor ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s.
Více informací najdete na stránce www.inourfaces.cz.
Jan Bumba