Veletrh ekologických výukových programů letos navštíví 135 lektorů ze 40 organizací
20. 8. 2009 - PRAHA [Econnect/Pavučina]
Již po šestnácté se sjedou lektoři a učitelé z celé republiky, aby načerpali inspiraci a dozvěděli se o novinkách v environmentální výchově. Lákadlem letošního ročníku akce je především přednáška socioložky Hany Librové, beseda s Ondřejem Liškou a atraktivní prostředí Želivského kláštera na Vysočině, kde se veletrh koná.
„Letos je přihlášeno rekordních 135 účastníků z celé České republiky,“ uvádí Júlia Sokolovičová ze spolupořadatelské organizace Pavučina. „Většina z nich jsou lektoři středisek ekologické výchovy, ale přihlášeni jsou i pracovníci ze správ chráněných oblastí, domů dětí, muzeí a škol.“
Základním programem veletrhu jsou praktické ukázky výukových programů, které běžně absolvují třídy ZŠ a SŠ při návštěvě středisek ekologické výchovy a jež v Želivu „absolvují“ sami lektoři u svých kolegů. „Letos nabízíme dvacet atraktivních programů, při nichž se mohou účastníci inspirovat novými pedagogickými metodami, trendy a poznatky,“ vysvětluje Júlia Sokolovičová.
„Aktuální témata životního prostředí odrážejí programy zaměřené na globální problémy nebo povodně. Další programy jsou například o zvířatech ve městech, o rostlinách, které změnily svět, nebo o tom, jak vytvářet u dětí pozitivní vztah k hmyzu,“ dodává Júlia Sokolovičová. Kromě programů se mohou učitelé zúčastnit přednášek, dílen a odborných exkurzí do terénu.
Veletrh vznikl v roce 1993. „Chtěli jsme se navzájem povzbudit a podpořit ve tvorbě ekologických výukových programů,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů ekologické výchovy u nás Aleš Máchal ze spolupořadatelské organizace Lipka. „Původní dvoudenní komorní akce pro pětadvacet lidí z několika organizací se každým rokem účastnilo více a více učitelů. Veletrhu časem přibyl také další rozměr – aktivity určené pro vzdělávání,“ uzavírá Aleš Máchal, jehož organizaci Lipka navštíví při výukových programech ročně 20 tisíc dětí.