Praha 11 ruší celopražský azylový dům pro rodiny s dětmi
11. 12. 2008 - PRAHA [Společnou cestou o.s.]
-foto-
O výpovědi z nájmu prostor se sdružení dozvědělo z webových stránek městské části. Teprve na jednání zastupitelstva sdělil místostarosta Jan Meixner oficiální důvod – potřeba vybudovat v objektu mateřskou školku. Potřeba nových míst v mateřských školkách je naprosto legitimní, je však řešena na úkor těch nejohroženějších – rodin s dětmi bez domova. Je třeba se ptát, proč není radnice Prahy 11 ochotna a schopna řešit nedostatek míst ve školkách jiným způsobem?
Občanské sdružení Společnou cestou vzniklo za účelem reagovat na negativní stránky polistopadového společenského vývoje a komplexně a účelně pomáhat lidem v obtížných životních situacích. V roce 1997 získalo pronájem nebytových prostor na Jižním Městě a zřídilo v něm Občanské poradenské centru JM (OPC JM). Jednalo se o objekt bývalých jeslí, který byl v havarijním stavu a plný hnijícího šatstva ze sbírek pro bývalou Jugoslávii. Postupně za provozu azylového domu a občanské poradny sdružení objekt zrekonstruovalo a přistavělo jedno patro. Finanční prostředky na rekonstrukci poskytli domácí i zahraniční dárci, investiční dotaci poskytl magistrát hl.m. Prahy i městská část. Tyto finanční prostředky v celkové výši přibližně 7,5 milionu Kč byly určeny na rekonstrukci a dostavbu objektu za účelem provozování azylového domu pro matky a rodiny s dětmi. Radnice nyní počítá s náklady na přestavbu objektu na mateřskou školku ve výši 12,5 milionu Kč.
O. s. Společnou cestou poskytuje v rámci OPC JM kvalifikované a komplexní služby uživatelům, kteří se ocitli v obtížné sociální situaci nebo jim tato situace hrozí. Komplexnost se nejúčinněji uplatňuje při řešení mnohočetných problémů, do kterých se uživatelé často dostávají. Činnost OPC JM významně napomáhá zachování rodin a předchází nutnosti odebírání dětí a jejich umísťování do ústavní výchovy. Zároveň umožňuje mnohým matkám návrat jejich dětí z dětských domovů, kam se dostávají nejčastěji pro neuspokojivé bytové podmínky. Sdružení se vždy snažilo vymanit rodiny ze závislosti na sociálním systému, tzn. najít si práci a bydlení. Azylové služby pro matky a rodiny s dětmi poskytuje OPC JM od začátku své činnosti a s kapacitou 65 lůžek patří mezi největší azylové domy tohoto typu v Praze. Uspokojuje tak potřebu azylového ubytování nejen pro občany Prahy 11, ale i ostatních městských částí.
V roce 2007 realizovalo sdružení v prostorách OPC JM „dětský koutek“ se zajištěným programem a volnočasovými činnostmi pro předškolní děti zaměstnaných matek ubytovaných v azylovém domě. Rovněž ve Sborovém domě Milíče z Kroměříže, který byl postaven vedle objektu OPC JM a který tvoří společně s OPC JM jakési komunitní centrum, bylo v letošním roce nově otevřeno mateřské centrum „Pramínek“, které nabízí celou škálu aktivit.
O. s. Společnou cestou se vždy snažilo a snaží reagovat na aktuální potřeby společnosti, což se projevuje v realizovaných projektech a činnostech. Navrhlo proto radnici městské části řešení, kdy by v objektu OPC JM byla zřízena mateřská školka při současném zachování (avšak snížení kapacity) azylového domu. Na tuto nabídku však radnice nereagovala a trvá na vyklizení prostor.
Za o. s. Společnou cestou
Mgr. Kateřina Čočková
www.spolcest.cz
Mgr. Kateřina Čočková