Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vlajka pro Tibet připomene 49. výročí povstání proti čínské okupaci Tibetu

7. 3. 2008 - PRAHA [Econnect]

-foto-
-foto-
Rekordních 335 měst, obcí a krajů podpoří 10. března 2008 akci "Vlajka pro Tibet". Česká republika si tak připomene již 49. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Vůbec poprvé letos modro-červená vlajka se žlutým sluncem nad vrcholky zasněžených himálajských hor zavlaje například v Jindřichovicích pod Smrkem, Ostopovicích, Žáru nebo Medovém Újezdu. Po celé republice proběhne řada doprovodných akcí upozorňujících na porušování lidských práv v Tibetu.

Festival pro Tibet bude po celé ČR

Občanské sdružení Lungta pořádá v rámci Festivalu pro Tibet dne 14. března 2008 od 19 hodin v pražském Rock Café benefiční koncert Tibet žije II., jehož výtěžek podpoří organizaci Tibetan Children´s Education Centre se sídlem v Dharamsale. Na party zahrají Gothart, indie-rockový Please the Trees a Green Smatroll se svým rude-ska. Večerem bude provázet talent české slam poetry Bohdan Bláhovec.

Festival pro Tibet pořádají Občanské sdružení M.O.S.T. (www.ProTibet.org), Nadační fond Potala (www.potala.cz) a Občanské sdružení Lungta (www.tibinfo.cz). Jako každý rok nejaktuálnější zprávy přinese tibetoložka PhDr. Zuzana Ondomišiová, která byla loni na „střeše světa“ dvakrát. Novinky z tibetského exilu se dovíte od „ostravského“ tibeťana Jigme Tenzina, který se vrátil s rodinou z tříměsíčního pobytu v Indii. Zájemci o buddhismus můžou navštívit přednášku lámy Chopela z Maďarska nebo celou řadu akcí pořádaných centrem Buddhismu diamantové cesty.

Názory zkušeného cestovatele vyslechnete na besedách s Ing. Oldřichem Bubákem nebo na čajovém dýchánku s Magdou Novákovou. O lidských právech si můžete popovídat s aktivistou (a bývalým disidentem) Stanislavem Pencem. A jako každý rok budou tibetské dny provázet výstavy a promítání filmů plus několik různorodých koncertů – od tradičního tibetského nástroje damňen až po rockový nářez. Tím výčet akcí nekončí – více informací se dovíte na internetové stránce www.protibet.org.

Festival bude probíhat v městech Ostrava, Pardubice, Opava, Praha, Frýdek Místek, pár akcí v Přerově, Novém Jičíně a Orlové. Vedle informování zájemců o „zemi pod ochranou bohů“ chtějí organizátoři propagovat možnost pomoci při výstavbě ženského buddhistického kláštera v městečku Kaze - údolí Spiti, které leží nedaleko tibetských hranic.

Amnesty International zve na demonstraci

Amnesty International pořádá protestní shromáždění proti porušování lidských práv v Tibetu 10. března 2008 od 18:30 hod. Akce se tentokrát nebude konat přímo před čínským velvyslanectvím, které si prostor na celý den zabralo k propagaci Olympijských her (Peking 2008), ale v těsné blízkosti velvyslanectví před křižovatkou Pelléovy a Štursovy ulice.

Akce je součástí širší kampaně Amnesty International, která využívá skutečnosti, že v Pekingu se tento rok uskuteční olympijské hry. Ty jsou úzce spojené s myšlenkou lidské důstojnosti. Olympijská charta, ke které se čínská vláda hlásí, uvádí, že: "Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí".

Zelení poslanci vyvěsí tibetskou vlajku v parlamentu

Poslanecký klub Strany zelených vyvěsí 10. března ze svých oken směrem do Malostranského náměstí tibetskou vlajku. Bude to poprvé v historii Poslanecké sněmovny, co se tibetská vlajka objeví v oknech. „Vlastní historie naší země ukazuje, jak je důležité zastávat se pronásledovaných - třebaže jsou na druhé straně světa. Ochranu lidských práv považuje Strana zelených za velmi důležité téma. Vyvěšením tibetské vlajky chceme vyjádřit, že nám osud Tibeťanů, jejich kultury a jejich země není lhostejný,“ vysvětlila předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques.

Podle evropského zástupce jedné z největších protibetských organizací International Campaigne for Tibet (ICT) Stewarta Watterse, kterého zelení přijali na svém klubu koncem února, má vyvěšování tibetských vlajek mimořádný symbolický význam. „Kamkoliv představitelé čínské vlády vyjedou, tam je téma Tibetu pronásleduje. Cítí, že svět vnímá, co se v Tibetu děje, a to je velmi důležité,“ sdělil Watters.

Otevřené vyjádření podpory Tibetu má podle Kateřiny Jacques v letošním roce ještě další význam vzhledem k nadcházející olympiádě v Pekingu. „Šíření ducha fair play bylo odjakživa nejdůležitějším poselstvím olympijských her. Konání olympiády na pozadí porušování lidských práv poněkud znehodnocuje historický odkaz her,“ řekla Kateřina Jacques.

Kateřina Jacques před rokem založila Skupinu přátel Tibetu, která na nejbližší schůzi předloží poslancům ke schválení „Prohlášení Poslanecké sněmovny u příležitosti 49. výročí povstání v Tibetu“. V neděli 9. března se Kateřina Jacques zúčastní Koncertu pro Tibet, který se uskuteční od 19 hodin v Kostele Sv. Salvátora (Salvátorská 1).

Historie a současnost Tibetu

V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterù a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů.

Porušování lidských práv v Tibetu nepřestalo světovou veřejnost znepokojovat plných 58 let čínské okupace. Po více než půlstoletí nenásilné snahy za zachování svébytné kultury, jazyka a tradice Tibeťané nejenže musí řešit stále stejné problémy, zároveň jsou nuceni čelit dalším a dalším represím ze strany Čínské lidové republiky. Jedná se především o systematické potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, potlačování kulturní a národní identity, omezování pohybu na území Tibetu, desítky politických vězňů, mučení, nepřiměřené zacházení a odpírání zdravotní péče, masivní přesun čínských obyvatel a vojenských jednotek do Tibetské autonomní oblasti (TAO), Čínou regulované programy kontroly porodnosti Tibeťanů, cenzura sdělovacích prostředků a internetu, rozsáhlé politicko-převýchovné kampaně, vývoz nerostných surovin z TAO do ČLR atd. Nejnověji světová veřejnost sleduje situaci na poli lidských práv v Tibetu v souvislosti s blížícími se Olympijskými hrami v Pekingu v srpnu 2008.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

10. 3. 2008
Zdechněte!Chcípněte!

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz