Nezdravá krajina zvyšuje povodně, potvrzuje nová studie
19. 8. 2003 - BRNO [Hnutí DUHA / Econnect]
Nebýt chráněné krajinné oblasti na Třeboňsku, voda by před rokem patrně zaplavila některé části Prahy, jež záplavě unikly. Upozorňuje na to nová studie, kterou k prvnímu výročí kulminace povodně tisíciletí v Praze vydalo Hnutí Duha. Hnutí Duha na základě studie požaduje, aby vláda přišla s balíčkem konkrétních úprav legislativy, které by snížily příspěvek nezdravé krajiny k záplavám.
Studie podrobně mapuje poznatky o příspěvku nezdravé krajiny – vybetonovaných a narovnaných koryt, rozoraných říčních niv, smrkových monokultur, vykácených holin, zničené zeleně v zemědělské krajině a dalších škod – k velikosti a síle povodní. Upozorňuje přitom, že ani sebelepší krajina nemůže záplavám zabránit. Ozdravění ale může snížit ničivé účinky povodňové vlny. Analýza také navrhuje konkrétní opatření v zákonech, státním rozpočtu i jinde, která by vláda měla udělat.
Jak nezdravá krajina poškozená nešetrným zemědělstvím a hospodařením s lesy i řekami přispívá k velikosti a síle povodní připomnělo Hnutí DUHA ve čtvrtek 14.srpna před Ministerstvem zemědělství. Aktivisté zde pomocí modré látky názorně ukázali sílu povodní i výšku vody, která loni ministerstvo zaplavila.
Autoři studie například zjistili, že:
Studie zároveň upozorňuje, že zatímco úplné ozdravění krajiny je úkol na desítky let, některá důležitá opatření lze udělat snadno a rychle. Doporučuje například změnou zákona omezit rozlohu holosečného kácení, zvětšit povinný podíl místně příslušných druhů stromů při lesní výsadbě, legislativou stanovit povinné minimální pásy luk a lesů podél řek či potoků ve volné krajině a zvýšit rozpočet programů, které zajišťují obnovu krajiny.
Martin Sucharda z Hnutí DUHA řekl: "Studie potvrzuje to, na co odborníci upozorňují už řadu let – že obrovské lány, likvidace zeleně, rozorané nivy, vybetonovaná koryta, smrkové monokultury a holosečné kácení zvyšují riziko povodní. Ani sebelepší krajina povodním nezabrání, ale zejména při malých místních katastrofách může podstatně snížit škody. Ovšem někdy pomůže i na velkých řekách. Například zdravá krajina na Třeboňsku loni podstatně snížila a opozdila kulminaci povodně na Lužnici a tím omezila i velikost nejhorší záplavy v Praze." Hnutí Duha proto požaduje, aby vláda přišla s balíčkem konkrétních úprav legislativy, které by příspěvek nezdravé krajiny k záplavám snížily.