Rádio ve Walesu vysílá s pomocí větru a slunce
23. 9. 2005 - LONDÝN [BBC]
Experiment za peníze daňových poplatníků
Rozhlasová stanice Preseli FM pojmenovaná podle vrchů, odkud pocházel kámen na stavbu slavného chrámu Stonehenge, by nezvnikla bez finanční podpory rozvojových fondů Evropské unie. Pomohla jí také státní dotace, kterou dostala od velšských poslanců.
Jak zdůrazňuje jeden ze zakladatelů rádia a moderátor v jedné osobě Marc Tierney, rozpočet jeho stanice je proto velice úsporný. Nepočítá například vůbec s výdaji na elektřinu: "Naše rozhlasová stanice je poháněna větrnou a sluneční energií. Vysílač je umístěn v Preselských vrších. Je to velice nehostinné místo, obvykle tam nepřetržitě vane silný vítr. A snad také bude příští čtyři týdny dost svítit sluníčko," říká Marc Tierney.
Za mikrofonem i posluchači
Moderátor dodává, že vysílač v Preseli Hills má dosah pouhých pěti kilometrů. Půjde tedy o regionální stanici, dostupnou v pěti nejbližších obcích a na okolních farmách. Spoluautorem projektu je místní pastor, a tak se bude vysílat ve dne v noci z místního kostela.
Společně s moderátory se budou u mikrofonu střídat i zdejší občané. "Hlavním popudem ke vzniku naší stanice bylo to, aby přístup k rozhlasu měli všichni členové místní komunity. Chceme toho dosáhnout tak, že se budou přímo podílet na vysílání."
Velština v éteru
Protože se v této části Walesu, v hrabství Pembrokeshire, hovoří jak anglicky tak velšsky, vysílání bude dvojjazyčné: Nápad vznikl proto, abychom v naší oblasti měli dvojjazyčné čtyřiadvacetihodinové vysílání, které tu dosud chybělo.
Lidé tu hovoří oběma jazyky, ale žádné rádio pro ně dvojjazyčně nevysílá, vysvětluje Marc Tierney.
Netradiční předpověď počasí
A snad proto, že autoři projektu a moderátoři mají tak blízko k přírodě, zavedli ve vysílání své stanice zcela originální předpověď počasí. Obvyklé údaje o venkovní teplotě ve stupních Celsia či Fahrenheita nahradí méně formální hlášení ve stylu: "Venku je takové teplo, aby mohly jít děti do školy v tričku s krátkým rukávem."
Nebudou-li na obzoru žádné srážky, dostane se posluchačům rady, že jsou ideální podmínky k tomu, aby posekali trávu na zahradě. A pokud jde o sílu větru či intenzitu slunečního záření, mohou se hlasatelé omezit na lakonické: "Podle momentální předpovědi počasí nás dnes zcela jistě uslyšíte."
Ivan Kytka