Uplácení v mezinárodním obchodě zůstává velkým problémem, říká zpráva Transparency International
9. 12. 2008 - PRAHA [Econnect/TI]
Výsledky indexu stejně jako v minulých letech poukazují na nedostatečné úsilí na straně vlád exportních zemí. Ty by měly vyvíjet větší tlak na firmy, aby jejich obchodní postupy doma i v zahraničí odpovídaly požadavkům mezinárodních protikorupčních úmluv.
To platí především pro signatáře Úmluvy OECD o podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních obchodních transakcích. Podle vyjádření TI mají signatářské země v této oblasti stále co dohánět, což potvrzuje i každoroční Zpráva o plnění úmluvy OECD (viz http://www.transparency.org/news_room/in_focus/2008/4th_oecd_progress_report).
„Dlouhodobě zůstávají nejzranitelnějšími oblastmi stavební, zbrojní, ropný a farmaceutický průmysl. Je to výzva pro kapitány průmyslu začít se problémem vážně zabývat a něco pro omezení korupce reálně udělat,“ komentuje výsledky BPI 2008 David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.
Index BPI 2008 (Bribe Payers Index; index plátců úplatků) seřazuje 22 předních mezinárodních a regionálních exportních zemí podle náchylnosti jejich firem uplácet v zahraničí. Index byl sestaven na základě průzkumu Bribe Payers Survey, který pro TI zajistila společnost Gallup International. V rámci průzkumu odpovídalo 2742 manažerů z 26 dovozních zemí. Podrobnější informace o průzkumu a metodologii indexu najdete na www.transparency.org/policy_research/surveys_indices/bpi, žebříček zemí a základní informace o BPI 2008 rovněž na stránce TIC www.transparency.cz.