Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

O.p.s. - prospěšná či podvratná? Kdo zvítězí v souboji na zámku Jánský vrch?

9. 6. 2004 - BRNO [Konec konců ]

Zatímco sociologové se ve světě přou o to, zda občanská společnost neztrácí své klasické funkce, nebortí se a nezaniká, v tuzemsku se sotva vytváří. Svědčí o tom i příběh jedné neziskové organizace z Javorníku. Je totiž typický. Neziskovka chtěla oživit státní zámek, byla dost úspěšná. Ale od úřadů si vysloužila především podezření, že chce zámek vytunelovat. A pravděpodobně na zámku skončí.

Ale neskončí bez boje. Bývalá kastelánka zámku Jánský vrch a spoluzakladatelka stejnojmenné "opeesky" Hana Šnoblová totiž říká: "Před úřednickou tupostí ustoupit nehodlám. Člověk ustoupí jednou a pak už může ustoupit vždycky."

Zámek Jánský vrch je trochu oprýskaná dominanta městečka Javorníku na severní Moravě nedaleko hranic s Polskem. Má vcelku očekávaně průměrnou návštěvnost počítanou v několika desítkách tisíc turistů ročně. Má kromě toho také zanedbaný zámecký areál s několika polorozpadlými budovami. A podle Hany Šnoblové má také velký potenciál - může se stát centrem místní komunity a památkou, kterou lidé navštěvují nejenom proto, že si ji s ulehčeným povzdechem odškrtnou v seznamu nabízeném cestovní kanceláří. Ostatně jako téměř každý zámek.

Inspiraci našla Hana Šnoblová jednak v tom, že už po léta jezdili na zámek dobrovolníci, kteří s lecčíms rádi pomohli. Jednak na semináři Open society fund, kde jí řekli, jak se to dělá ve světě. Tak vznikl dlouhodobý program rehabilitace zámeckého areálu, konkrétní představy o rekonstrukci budov, vzniku unikátní zámecké kavárny, dětského muzea, nebo muzea plynového osvětlení. Začaly noční prohlídky zámku, divadelní představení… O.p.s. Jánský vrch získala granty i sponzory, vydala několik publikací zaměřených především na dětské hosty zámku. Měla podporu města, škol, zřizovatele, kterým bylo okresní vlastivědné muzeum. A především nastartovala spolupráci mezi místními úřady, místními lidmi a památkovou institucí. Opravdu dokázala zámek otevřít. "Byl to zakletý zámek kdesi na vršku nad městem. Teď už není," konstatoval starosta Javorníku Petr Polášek.

Takže idyla? Triumf občanských aktivit? Krok ke smysluplnému využití odlidštěné památky? Ale vůbec ne. Před dvěma lety se změnil zřizovatel, zámek převzal do správy památkový úřad v Olomouci a ten "opeesce" vzkázal přibližně toto - nepotřebujeme vás, toto je kompetence státu a stát se o zámek postará. A navíc - jste velmi podezřelí.

Podezřelá rodinka

Olomouckým památkářům, především jejich řediteli Karlu Biňovcovi vadí na podnikání neziskovky téměř vše. "Opeeska" dostatečně nerespektuje výhradní kompetence státu a pravděpodobně se dostává i do rozporu se zákonem. Jednak podniká na státním majetku, což nesmí. Jednak byla vystavena na základě jednoznačného střetu zájmů. Nebo-li - neziskovka sice všechny svoje zisky vrací do zámku, ale musí někde vydělat na spoluúčast na grantech. K tomu mohly mimo jiné sloužit noční prohlídky zámku. Tedy příklad jednoduché logiky: na noční prohlídce může neziskovka vydělat x korun, ty vloží do spoluúčasti na grantu a když grant získá, vrátí zámku například x + 3x korun. Úředník říká ne. Také jasná logika - neziskovka nemá co vydělávat na státním, takže může sice pořádat noční prohlídky, ale za takový pronájem, že na tom spíš prodělá. Návratnost pro zámek je pak sice v řádu 0-x, ale úřad je spokojený. A abych problém nezjednodušoval nadmíru - není úplně jednoznačné, jak je to podle zákona.

Střet zájmů. Hana Šnoblová byla zpočátku i kastelánkou zámku i ředitelkou "opeesky". V neziskovce byly kromě ní aktivní především její dcera, také zaměstnankyně zámku a přítel její dcery, který po Šnoblové převzal ředitelování v neziskovce. Navíc - první větší investiční akce neziskovky v zámeckém areálu byla rekonstrukce budovy, která měla v budoucnosti sloužit i jako byt kastelána. Tedy Hany Šnoblové. Čili: je to jasné - jedna povedená rodinka v regionu s vysokou nezaměstnaností našla zlatý důl na zdánlivě nevýdělečném úhoru. A s nimi má seriózní úředník spolupracovat!?

Partnerství místo jednokolejky

Alexandra Brabcová z nadace Open society fund mi vysvětlila dvě základní věci. Zaprvé, že tento střet mezi neziskovkou a úřady u nás bohužel není ničím výjimečným. A zadruhé, že rodinkaření" je v podstatě nezbytným předpokladem fungování jakékoliv neziskovky. "To mohou dělat jenom lidi, kteří se na sebe mohou naprosto spolehnout, berou na sebe společné riziko. Vždyť je s tím mnoho práce, vypětí a to za žádné nebo minimální finanční odměny. Je prostě logické, úplně normální, že základem takového občanského dobrodružství je rodina. Konkrétně v případě "střetu zájmů" na Jánském vrchu je třeba říci, že paní Šnoblová nebrala za práci v o.p.s žádné peníze."

Alexandra Brabcová mi vysvětlila ještě další věci. Především to, že na rozdíl od některých vyspělejších občanských států tady komunikace mezi úřady a občany připomíná spíš jednokolejky než křižovatky. "Typické je to právě u památkářů. Oni chrání puristickou čistotu památky, žijí v hrůze, že by historické dědictví někdo mohl poničit, poškodit. Ale tahle jejich hodnota není hodnotou pro veřejnost, respektive pro majitele památky. Naši památkáři nejsou připraveni na dialog, na to, že péče o kulturní dědictví je zprostředkováním mezi různými zájmy, kompromisem. Nikoliv trváním na jednokolejné úředně posvěcené vizi."

Podle Brabcové je právě "partnerství" programem občanské společnosti vyspělé Evropy. Partnerství mezi občany, úřady, institucemi. Partnerství jako sdílená odpovědnost. "Dobrým příkladem je fungování anglické organizace English Heritage. Ta je zodpovědná za využití i uchování řady památek. A má právě schopnost pracovat s kompromisem mezi různými zájmy. Příklad: nový majitel chtěl pro svoje potřeby přestavět památný dům a měl potřebu zbudovat si ložnici v bývalé konírně. Proč ne? Dopadlo to tak, že majitel může mít ložnici v konírně, ale místnost rozděluje jakýsi příkop, v němž je uchována původní dlažba. Ložnice je navíc ve stanovených termínech otevřena veřejnosti. Kompromis. Obávám se ovšem, že tuzemští úředníci a památkáři takového kompromisu zatím nejsou schopni."

Uvidíme. Na Jánském vrchu zatím odvolali Hanu Šnoblovou z pozice kastelánky a téměř zrušili spolupráci s neziskovkou. Hana Šnoblová mobilizuje média, zavaluje dopisy památkáře i ministerstvo a připravuje se i na soud.

Článek jsme převzali ze společenského občanského dvouměsíčníku Konec konců č. 4/2004.


Michal Komárek

- 10. 6. 2004 - Bohumila Tinzová

Jsem členem společnosti ještě z dob, kdy byla nadací, takže dění kolem Jánského Vrchu sleduji již drahně let. A musím říct, že stále čekám, kdy konečně ministerstvo kultury přestane dělat mrtvého brouka a čekat, až tato kauza samovolně vyhnije. Prozatím to totiž vypadá, že stojí na straně olomouckého památkového ústavu, tedy spíše pana Biňovce. Argumenty OPS nebere v potaz, neprovedlo kontrolu účetnictví OPS, aby zamezilo pomluvám ze strany památkářů o tunelování majetku státu a omezuje se na buď vyhýbavé dopisy nebo naopak výhrůžky osobám v OPS činným. Nikdo zatím žádné tunelování nepodložil, ale zní to všude - včetně v parlamentu, kde ministr Dotál odpovídal na interpelaci poslance Krilla tím, že v této kauze jde o velký tunel a navíc o politickou hru ze strany ODS! Důkaz - žádný, jen žvanění a urážky všech včetně Okresního úřadu Jeseník a Vlastivědného muzea Jesenicka, jako bývalého správce. Nevím, jak to může skončit, ale mě jako člena společnosti přátel zámku připadá tento postup v našem tzv. demokratickém a správním státě jako naprosto protiprávní a lidsky odporný. Jen dělej občane něco navíc pro místo, kde žiješ - dostaneš zato nejen přes prsty, ale přijdeš i o místo. Znám rodinu paní Hany Šnoblové asi tak dvacet let a mohu místopřísežně prohlásit, že z peněz společnosti nevyužila pro sebe nikdy nic, stejně jako ostatní členové. Stačí se podívat, v jakých podmínkách bydlí nebo v jakém "luxusním" voze jezdí její "spolurozkrádač" zeť. Končím, zase mi buší srdce vzteky. B. Tinzová

ODPOVĚDĚT


Kdy zvítězí zdravý rozum? - 11. 6. 2004 - Dana Penázová

Přečetla jsem jedním dechem článek i reakci pí Tinzové. Jsem s celou rodinou členkou Společnosti Jánský Vrch velmi krátce - teprve od r. 2003. Na několika akcích jsme se podíleli svými silami. A mohu říci, že ačkoliv pracuji léta v neziskovce, neviděla jsem nikde tak rozzářené obličeje návštěvníků, kteří nadšeně objevovali zákoutí zámku, kteří přesně vědí, kde je co vystavené a co se v které místnosti nachází. A tato místa nemají spojená s výkladem průvodkyně (který je jistě poutavý), ale hlavně s těmito akcemi! Myslím, že nebýt dobrovolníků na tomto zámku a v jeho nejbližším okolí, nebyl by zámek ničím. Jen další zchátralou památkou, tak jak je to v mnoha případech v celé CR.
Měla jsem také možnost vidět domácnost paní Snoblové a její podmínky k žití. Reknu vám, 3 měsíce žít v létě bez vody, to by nikdo z nás nevydržel!!
Stále sázím na rozum českého národa, na to, že lidé nezůstanou lhostejní k potřebám a právu druhých. Ale někdy pochybuji o tom, že žiji ve zdravé zemi.

ODPOVĚDĚT



Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz