Annan považuje válku v Iráku za nelegální
16. 9. 2004 - PRAHA [BBC]
Generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan označil invazi do Iráku vedenou Spojenými státy za nelegální čin. Annan v rozhovoru pro BBC zpochybnil právní základ války a dodal, že odporuje chartě OSN. Rozhodnutí podniknout proti Iráku případnou akci měla podle Annana učinit Rada bezpečnosti OSN, a nikoli její členský stát, navíc jednostranně.
Šéf Spojených národů dále řekl, že v budoucnu by podobná akce měla být schválena OSN a měla by mít širší mezinárodní podporu. "Myslím, že za poslední rok jsme se všichni bolestivě poučili. Válka v Iráku uštědřila lekci jak Spojeným státům, tak Spojeným národům i jejich členským zemím a řekl bych, že na konci všichni dospěli k závěru, že je k řešení takových otázek vždy lepší hledat spojence a pracovat uvnitř systému OSN."
"Doufám proto, že teď na dlouhou dobu žádnou další operaci podobnou té irácké neuvidíme," uvedl generální tajemník OSN. Britská vláda reagovala prohlášením, že invaze do Iráku měla legální základ. Opoziční liberální demokraté mezitím uvedli, že Annan svými výroky vážně poškodil premiéra Tonyho Blaira, který invazi podpořil.
'Bolestivá lekce'
Kofi Annan v rozhovoru s newyorským zpravodajem BBC Owenem Bennett-Jonesem prohlásil, že uplynulý rok v Iráku znamenal jak pro Spojené státy, tak i pro Organizaci spojených národů bolestivou lekci. Pokud jde o dlouhodobou budoucnost, vyjádřil generální tajemník OSN přesvědčení, že se operace iráckého typu nebude opakovat. Rozhodnutí Američanů a jejich spojenců jít do irácké války totiž postrádalo legální opodstatnění a širokou podporu mezinárodního společenství.
Generálního tajemníka OSN už v březnu 2002, tedy rok před samotným tažením, vyzval k odpovědi na otázku, zda by byla válka legální, Saddámův ministr zahraničí Nadží Sabrí. Annanovi trvalo rok, než řekl, že akce Američanů bez patřičné rezoluce Rady bezpečnosti by byla porušením Charty OSN. Patřičná rezoluce nevznikla, ale bez ohledu na to se za týden začalo válčit. Na to upozorňuje Kofi Annan dodnes: "Jsem jedním z těch, kteří nepochybují o tom, že měla být přijata druhá rezoluce."
"Jednu sice už Rada bezpečnosti přijala, ale v té stálo jen to, že Irák bude muset počítat s vážnými důsledky. Jenže Rada bezpečnosti jednoznačně neupřesnila, co těmito vážnými důsledky míní." Na otázku, zda podle něj existoval právní základ pro vedení války, Annan odpověděl, že byla v rozporu s Radou bezpečnosti i s Chartou OSN. V další odpovědi přímo uvedl: "Ano, poukázal jsem na to, že z našeho pohledu odporovala chartě OSN, takže ilegální byla."
'Volby ztěžuje bezpečnostní situace'
Generální tajemník OSN se v rozhovoru pro BBC zmínil i o iráckých volbách plánovaných na leden; řekl, že přetrvají-li v Iráku současné bezpečnostní podmínky, pak se věrohodné hlasování konat nemůže.
Lednový termín voleb v Iráku Annan nepovažuje za stávající bezpečnostní situace za reálný: "Nemůžete mluvit o platných volbách, jestliže bezpečnost vypadá tak, jak vypadá."
"My můžeme volbám jenom asistovat, protože to oni pořádají volby, ne my. Já doufám, že se jim podaří udělat všechno, co udělat musejí, ale bezpečnost je pořád určující faktor."
"Budou si to muset posoudit Iráčané sami, jestli pořádat volby nebo ne," dodal generální tajemník OSN v rozhovoru pro BBC.