Po Litvínovu odmítá rozšiřování těžby uhlí i město Lom
9. 2. 2007 - PRAHA/LOM [Econnect/Kořeny]
V usnesení města se uvádí: „Zastupitelstvo města Lomu bere na vědomí projednání oznámení - plán otvírky přípravy a dobývání lomu Bílina na období 2008-2030 a přijalo usnesení, že nesouhlasí s předmětným záměrem týkajícím se otvírky přípravy a dobývání lomu Bílina. Zastupitelstvo ukládá místostarostovi města toto stanovisko předat Ministerstvu životního prostředí v Praze a zaslat žádost na Úřad vlády ČR ve věci výzvy k odepsání zásob hnědého uhlí v regionu.“
V oznámení záměru, které úřadům předložily Severočeské doly, se přímo uvádí, že dlouhodobě dochází k překračování hygienických limitů imisí prachu v zájmové oblasti. S dalším přiblížením velkolomu a výsypky Pokrok k Lomu a Mariánským Radčicím by se tato situace nepochybně nadále zhoršovala. Obavy mají místní obyvatelé i z hluku a devastace bezprostředního okolí města.
Člen občanského sdružení Kořeny a občan Lomu Radek Zahradník řekl: „V souladu s platným usnesením č. 444/1991 by vláda konečně měla zajistit odpis zásob uhlí pod naším městem, abychom se v budoucnu neocitli ve stejné situaci, v jaké je nyní Horní Jiřetín. K tomu se také těžba měla původně přiblížit jen na několik set metrů.“
V Horním Jiřetíně pokračuje snaha Mostecké uhelné společnosti o výkup pozemků a nemovitostí. "Ochotu jednat se společností projevilo 75 procent oslovených, z toho 60 procent z nich chce podle získaných údajů uzavřít smlouvu o vypořádání ihned. V současnosti pokračují jednání s dalšími obyvateli Horního Jiřetína, kteří nově projevili zájem po ukončení I.etapy," uvádí se v tiskové zprávě MUS.
Záměr Severočeských dolů na prolomení limitů ve velkolomu Bílina nyní v tzv. zjišťovacím řízení zkoumá ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo v něm rozhoduje, zda a jak podrobně bude posuzován vliv záměru na životní prostředí. Připomínky k záměru mohou občané i právnické osoby zasílat do pondělí 19. února na adresu MŽP v Praze.