Obyvatelé Dobré Vody plánují budoucí podobu obce
13. 3. 2009 - TOUŽIM [Econnect]
„Pro sobotní společné plánování jsou vyhrazeny celkem čtyři hodiny. Během nich se všichni blíže seznámí s průběhem celého projektu Společně v Dobré Vodě a navštíví jednotlivá místa,“ popisuje průběh plánování Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu a vedoucí projektu. „Na všech místech se budou zamýšlet, co se jim na nich líbí a co naopak ne, k čemu by v budoucnu mohla sloužit a jak. Všechny nápady dospělých i dětí se budou zapisovat a poté z nich občané sami vyberou, které nápady se jim zdají nejlepší a chtějí je uskutečnit. Svou představu zakreslí do jednoduchých plánů a představí ostatním. Rozpracované návrhy budou předány architektce, která na základě nich vytvoří skutečný projekt,“ pokračuje Jana Kosová.
Návrh architektky bude mít veřejnost z Dobré Vody příležitost připomínkovat znovu 21. dubna na dalším veřejném setkání. Po té se již obyvatelé obce začnou scházet na společných brigádách a přeměňovat jednotlivá místa podle domluveného projektu. Všechna práce by měla být hotova na podzim, kdy se budou místa v Dobré Vodě slavnostně otvírat. „Kromě toho, že zkrášlíme část Dobré Vody, věříme, že společná práce podpoří také sousedské vztahy v obci. Chceme zapojit obyvatele do zlepšování místa, kde žijí, a umožnit jim získat nové znalosti, dovednosti a zkušenosti s vlastní sílou. Věříme, že projekt posílí i dosavadní spolupráci s místní samosprávou, firmami a dalšími organizacemi,“ vysvětluje přínos projektu Jana Kosová.
Projekt Společně v Dobré Vodě podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA částkou 200 000 Kč. Vedle vzdělávání v oblasti získávání dalších financí, či procesu plánování s veřejností, poskytla Nadace VIA na projekt obyvatelům Dobré Vody také konzultantku, která je provází jednotlivými částmi plánování. Partnery projektu se staly město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a další. Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo na veřejných vývěskách v obci.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi (Karlovarský kraj) od roku 2002. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Posláním činnosti občanského sdružení Český západ je budovat na území Toužimska občanskou společnost. Občanská společnost je, podle členů sdružení taková, ve které zejména nedochází k sociálnímu vyloučení, projevům xenofobie a rasové nesnášenlivosti, a kterou charakterizuje zájem občanů na řešení věcí veřejných.