Nevládní organizace ostře kritizují vládu za žalobu proti Evropské komisi
27. 5. 2007 - PRAHA [Econnect / Hnutí Duha / CDE / Greenpeace]
Evropská komise letos v březnu povolila České republice třetí nejvyšší emise oxidu uhličitého na obyvatele z celé EU. České vládě to však připadá málo a chce se s Bruselem o množství emisí soudit. Ekologické organizace to považují za naprosté selhání. „Bude to strašná ostuda. Český průmysl patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a ministři, místo aby s tím něco dělali, se rozčilují, že Evropská komise nechce odkývat ještě další zvýšení znečištění. Přitom statistiky jasně ukazují, že ekonomický růst nevyžaduje větší a větší a větší exhalace,“ řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Vláda loni na podzim požádala Brusel o 102 miliónů povolenek ročně pro roky 2008 – 1012. Skutečné emise přitom v letech 2005 a 2006 dosáhly jen 82,5, resp. 83,7 miliónů tun. ČR tedy chtěla svoje emise o zvýšit o čtvrtinu. Evropská komise nakonec letos v březnu rozhodla, že ČR povolí zvýšení na 86,8 miliónů tun. Účelem celého systému obchodování s emisemi je přitom množství skleníkových plynů dlouhodobě snižovat.
Podle Centra pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA původně schválený plán rozhýbe investice do čistých technologií a podpoří inovace. Statistiky potvrzují, že ekonomický růst nevyžaduje vyšší a vyšší znečištění. Česká ekonomika i průmyslová výroba už od konce devadesátých let dynamicky roste. Přesto exhalace oxidu uhličitého celou dobu zůstávají víceméně stejné. „Evropská komise nám přidělila stále o pět procent více povolenek než náš průmysl v současnosti emituje. Žaloba navíc bude stát ČR spoustu peněz a k ničemu nepovede. Tedy pouze k mezinárodní ostudě,“ uvedl Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.
Česká pobočka Greenpeace navíc připomíná, že uvolnění množství emisí oxidu uhličitého by vedlo k dalšímu zvětšování objemu těžby uhlí v Severních Čechách. „Brusel nám v březnu schválil zvýšení emisí, které nás posune na místo třetího nejhoršího znečišťovatele v EU. Tvrdit, že je to málo, a chtít se kvůli tomu soudit, je směšné. Proč by měla EU prostřednictvím povolenek dotovat export elektřiny z hnědouhelných elektráren, které mají jedny z nejvyšších emisí v Evropě?" ptá se Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace.