Dny neklidu zahájí pětihodinový protestní koncert
22. 5. 2008 - PRAHA [Econnect/Iniciativa pro kulturu]
Zástupci pražské kulturní obce informovali své kolegy z ostatních regionů České republiky o krizové situaci ve financování neziskové kultury v Praze a diskutovali o dalším možném vývoji.
Peticí Za Prahu kulturní, adresovanou pražským zastupitelům, veřejnými diskusemi či aktivitami jako Dny neklidu se divadelníci i nadále brání likvidačním praktikám, které vůči divadelní obci začalo uplatňovat Hlavní město Praha, reprezentované radním pro kulturu Milanem Richterem a předsedou Výboru pro kulturu a volný čas a Grantové komise HMP Ondřejem Pechou.
Zásadní výhrady vůči postupu pražské radnice, ale i konkrétní návrhy, jak lze situaci podle dosavadních zkušeností i evropských vzorů řešit, přednesli zástupci pražských divadel a kulturních subjektů na společné diskusi o aktuální situaci neziskových kulturních organizací, která proběhla 19. května od 13.30 v Divadle Rokoko. Jejich snahu podpoří od 25. do 29. 5. 2008 Dny neklidu, které začnou v neděli 25. 5. ve 14.00 pětihodinovým protestním koncertem na piazzettě Národního divadla a skončí demonstrací ve čtvrtek 29. 5. v 8.30 na Mariánském náměstí v Praze před budovou magistrátu. Mezitím se po celé republice chystají podpůrné kulturní akce, které mají vyvinout tlak na politiky.
Setkání se za ohrožené subjekty zúčastnil mimo jiné Jiří Suchý z divadla Semafor, Jakub Špalek z Divadla v Celetné, Marta Lajnerová za Tanec Praha o.s., za transformovaná divadla Eva Měřičková z Dejvického divadla, za Asociaci profesionálních divadel ČR Jan Burian (DJKT Plzeň), členka grantové komise Yvonna Kreuzmannová, člen prezídia Herecké asociace Miroslav Táborský a umělecký šéf Městských divadel pražských Petr Svojtka.
Vyměnit si své poznatky z regionů přijeli do metropole např. divadelníci z Městských divadel v Brně, Zlíně či Mostu, z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, z ostravského Divadla Petra Bezruče, z libereckého F.X . Šaldy, z Divadla Šumperk nebo ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Nechybělo také Centrum experimentálního divadla z Brna a diskuze se účastnili i zástupci Státní opery Praha, Filharmonie Hradec Králové či Plzeňské filharmonie.
Výzvu ke Dnům neklidu za Prahu kulturní i rekapitulaci vývoje kulturní politiky v Praze a naleznete v českém i anglickém jazyce ke stažení na stránkách www.za-prahu-kulturni.cz. Petici Za Prahu kulturní můžete podpořit na stránkách http://www.tydenika2.cz/petice.