V Johannesburgu už ví o "hříších" Spolany Neratovice
28. 8. 2002 - PRAHA [Econnect]
Podle některých chemických odborníků si ohodnocení odpovědné péče zaslouží i Spolana Neratovice, která se rovněž stala její nositelkou. "Příklad Spolany dokazuje, že program Responsible Care je v českých podmínkách bezcenným cárem papíru," reaguje na skutečnost odborný konzultant Greenpeace pro oblast toxických látek Miroslav Šuta a dodává: "Jeho podmínky nedodržují nejen jednotlivé firmy, ale dokonce ani sám svaz chemického průmyslu, který opakovaně neposkytl žádané informace o zapojených firmách a kontrole dodržování programu."
A tak se stala "odpovědnou" i Spolana, která podle informací Greenpeace v uplynulých dvou týdnech ohrožovala své okolí opakovanými úniky toxických látek, po desetiletí nechávala nezajištěné zamořené budovy s dioxiny a rtutí na břehu Labe, vypouštěla do éteru nepravdivé či neúplné informace týkající se toxického zamoření a již dva roky odmítá odškodnit zemědělce, kterým chlór zničil úrodu.
Aktivisté Greenpeace z ČR, Slovenska, Rakouska, Německa, Švýcarska a Finska se proto sešli včera před sídlem Svazu chemického průmyslu (SCHP), kde umístili panely o vybraných firemních zločinech chemických podniků honosících se značkou "Responsible Care". S pomocí transparentu "Vy říkáte péče, my vidíme zločiny" vyjádřili svůj názor a zároveň předali dopis pro prezidenta SCHP Miroslava Krejčího.
Greenpeace žádá delegáty summitu v Johannesburgu, aby přijali tzv. Bhopálské principy zavazující firmy ke globální zodpovědnosti za jejich aktivity ohrožující životní prostředí, zdraví lidí či lidská práva. "Příklad Responsible Care názorně ukazuje, jak naivní je spoléhat se na dobrovolné závazky průmyslu. Vlády a mezinárodní organizace proto musí vytvořit celosvětově platná a závazná pravidla pro firemní odpovědnost," domnívá se ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter.