Festival Alternativa 2005 nabízí setkání s jinou hudbou
21. 11. 2005 - PRAHA [Econnect/Unijazz]
Dramaturgie festivalu jde napříč žánry, neuzavírá se žádným zajímavým projektům a představuje tedy nejrůznější hudební oblasti od rocku, přes jazz či soudobou vážnou hudbu až k elektronické experimentální hudbě. V posledních letech se otevírá také alternativním formám taneční hudby a etnickým vlivům.
Často jde o projekty propojující buď různé hudební žánry nebo hudbu a divadlo či výtvarné umění. Návštěvníci mají možnost se seznámit s žánry, které vykazují vysokou uměleckou kvalitu a vyznačují se hledáním nových cest a tvůrčích postupů.
V minulosti na Alternativě vystoupili např. americký avantgardní saxofonista John Zorn se skupinou Masada, více než dvacetiletá legenda reggae-dub scény Dub Syndicate, klasici experimentální hudby Art Zoyd z Francie či již legendární postava alternativní scény a zakladatel skupiny Pere Ubu, David Thomas.
Festival začíná 25. 11. v divadle Archa a nový společný projekt zde uvedou česká rocková kapela MCH Band a Agon orchestra. V čele MCH Bandu stojí známý hudebník Mikoláš Chadima, který patří mezi nejvýraznější postavy české experimentální scény.
O víkendu 26. a 27. listopadu vystoupí tamtéž kultovní francouzská skupina Magma, kterou založil koncem šedesátých let bubeník Christian Vander. Soubor od té doby vydal desítky alb, přičemž mezi nejproslulejší patří Mekanik Destruktiw Kommandöh z roku 1973 – koncepční sci-fi album pojednávající o boji s fiktivní planetou Kobaia. První večer se Magma představí se dvěma komornějšími projekty a druhý večer se na pódiu objeví celá kapela.
V pondělí 28. listopadu se představí výrazné osobnosti japonské současné scény Hoppy Kamyiama (hrál mimojiné i se skupinou Magma) a skupina Satanicpornocultshop. Následující den 29. listopadu se tu sejdou různé generace německé elektronické scény: Burnt Friedman (Flenger/Ninjatune) & Jaki Liebezeit (bubeník legendárních Can) a skupina Dictafone.
Řadu zajímavých projektů chystá Alternativa pro dva komornější prostory - scénu Unijazzu Kaštan a kulturně-studijní prostor Rybanaruby. Např. projekt švýcarské bubenice Margriet Rieben Tsuki, která pro tuto příležitost bicí odložila a věnuje se spíše zvukům a elektronice, výjimečný projekt dvou zahraničních osobností působících na české hudební scéně, čínské zpěvačky Feng-jün Song a perkusionisty a specialisty na techniku tradičních gobletových bubnů Středního Východu z New Yorku Hearna Gadbois.
Dále se představí jazzová skupina Bucinatores, nová tvář brněnské hudební scény, spojení didgeridoo a houslí ve skupině Zaobzor, violoncellista Josef Klíč, improvizovaná vizuálně hudební performance Tětiva snů a řada dalších umělců.
V neposlední řadě budou součástí přehlídky také dva semináře – v pondělí 28. listopadu se bude v Divadle Archa diskutovat o problematice copyrightu. Převrat v pojetí autorských práv Creative Commons a rozvoj legálního sdílení nejrůznějších děl na internetu má na svědomí stejnojmenná americká nezisková organizace (www.creativecommons.org), v jejímž čele stojí propagátor svobodné kultury americký právník a autor známé knihy Free Culture Lawrence Lessig.
V úterý v Arše proběhne workshop týkající se práce s free/open source softwarem, který se používá při mixování obrazů v reálném čase, tedy při tzv. Vjingu.
Organizátorem festivalu je sdružení Unijazz, které vedle Alternativy pořádá také festivaly Boskovice a Babí léto i celou řadu dalších akcí a které rovněž stojí za kulturním měsíčníkem UNI. Za pořádání Alternativy byla Sdružení Unijazz v roce 1999 udělena žánrová cena Akademie populární hudby v kategorii etnická a alternativní hudba, další rok byl Unijazz na tuto cenu opět nominován. Festival byl v roce 2000 zařazen jako významná kulturní událost do programové struktury akce Praha – Evropské město kultury 2000.