Bir Dageeg, Sirba and Abu Suruj: tři vesnice, kterým hrozí útoky
19. 1. 2007 - PRAHA [Econnect / Amnesty International]
Podle informací Amnesty International nyní Janjawid údajně plánuje napadnout také dvě další sousedící vesnice, okolo kterých se milice Janjawid už sdružují. "V případě útoku dojde pravděpodobně k úmrtí civilistů," uvádí Amnesty International. Organizace upozorňuje, že Africká unie, která je zmocněna k výkonu ochrany civilistů, často po informaci o chystaných útocích v ochraně civilního obyvatelstva selhává.
"Vesničané v nebezpečí patři k etnické skupině Erenga. V posledních třech měsících byli opakovaně terčem útoku Janjawid, podle všeho kvůli přesvědčení vlády, která věří, že většina lidí v oblasti podporuje ozbrojené opoziční síly, které odmítly Darfúrskou mírovou dohodu," píše se ve zprávě Amnesty International.
Útoky na civilní obyvatele i na humanitární konvoje
V uplynulém roce informovala Amnesty International o sérii útoků v oblastí Západního Darfúru, při kterých byly zabity desítky dospělých i dětí. Navíc nejméně 37 lidí bylo zabito a deset zraněno 9. prosince při útoku Janjawidu na nákladní vůz převážející osoby a zdravotnický materiál. Nákladní vůz směřoval z hlavního města západního Darfúru, Al-Geneina, do vesnice Sirba. Skupina členů Janjawid na koních vůz přepadla a zastřelila řidiče. Poté na vůz vypálili raketový granát, který způsobil výbuch benzinových kanystrů, které byly ve voze. Při útěku členové Janjawid stříleli do lidí a mnohé z nich zabili.
Súdánská vláda podporuje Janjawid jako zmocněnou sílu proti rebelům od té doby, co Hnutí spravedlnost a rovnost a Súdánská osvobozenecká armáda pozvedly v roce 2003 v Darfúru zbraně proti súdánské vládě. Vláda a Janjawid se úmyslně zaměřují na civilisty z etnických skupin nebo oblastí podporujících ozbrojenou opozici.
Na 85 000 lidí bylo zabito, 200 000 zemřelo hladem nebo na následky nemocí poté, co opustili bojové oblasti, a více než dva miliony osob byly nuceny opustit své domovy. Skupiny rebelů se také dopustily porušování lidských práv včetně okrádání humanitárních konvojů a pracovníků. Amnesty International a OSN označily zločiny spáchané v Darfúru za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.
Mírová dohoda civilistům nepomohla
V květnu 2006 podepsala vláda a jedna rebelská skupina, frakce Súdánské osvobozenecké armády Dárfúrskou mírovou dohodu. Ostatní frakce Súdánské osvobozenecké armády a Hnutí spravedlnost a rovnost dohodu podepsat odmítly. Od podpisu dohody se bezpečnostní situace v oblasti zhoršila, ještě více civilistů bylo zabito, znásilněno nebo nuceno opustit své domovy.
Členové mírových sborů Africké unie jsou v Darfúru přítomni od roku 2004 s mandátem "ochraňovat civilisty, kteří jsou vystaveni bezprostřední hrozbě". Avšak kvůli deklarovanému nedostatku prostředků a omezeného mandátu často nejsou schopni ochránit civilisty od útoku. 31. srpna vydala Rada bezpečnosti OSN rezoluci o vyslání mírových sborů OSN do Darfúru a převzetí výkonu ochrany civilistů od Africké unie. Súdánská vláda řekla, že nedovolí rozmístění vojáků OSN v Darfúru, ale dovolila rozmístění smíšených vojenských oddílů Africké unie a OSN. Konkrétní podoba a datum rozmístění těchto jednotek nebylo ještě stanoveno.
"Žádejte delegaci Africké unie v Súdánu, aby okamžitě rozmístila své jednotky v blízkosti vesnic Bir Dageeg, Sirba a Abu Suruj a ochránila tak civilisty před útoky milice Janjawid. Žádejte súdánskou vládu, aby okamžitě odzbrojila milice Janjawid," vyzývá proto Amnesty International. Apely určené představitelům Africké unie je možné zasílat e-mailem mluvčímu unie, kterým je Noureddine Mezni, na adresu n_mezni@hotmail.com, respektive n_mezni@yahoo.fr. Dopisy pro súdánskou vládu je třeba zasílat na tamní ministerstvo vnitra, a to na adresu Prof. Al-Zubair Bashir Taha, Minister of Internal Affairs, Ministry of Interior, PO Box 281, Khartoum, Sudan.