Štrasburský soud: smrt muže na brněnské policejní stanici nebyla řádně prošetřena
16. 2. 2012 - BRNO [Econnect/LLP]
„Soud tak dospěl k názoru, že došlo k porušení práva pana Pechy na život a pozůstalým přiznal odškodné ve výši celkem 40 tisíc EUR,“ řekl předseda Ligy lidských práv David Zahumenský.
Pan Pecha byl zadržen policisty pro podezření, že odcizil videorekordér, a eskortován na policejní stanici v Brně-Králově Poli. O několik hodin později jej již po osmimetrovém pádu z okna policejní stanice odvážela sanitka do nemocnice, kde zraněním podlehl. Dnes, po deseti letech, již není možné zjistit, co přesně se tehdy na policejní stanici stalo. Státní orgány od počátku za jedinou možnou příčinu považovaly sebevraždu. Družka pana Pechy ale nikdy nevěřila tomu, že by se mladík sám od sebe rozhodl pro sebevražedný skok. Podle jejích slov byl v dobrém zdravotním stavu a čekali spolu dítě. Obávala se, že proti němu mohlo být použito násilí, podala proto trestní
oznámení a vyhledala pomoc právníků Ligy lidských práv, kteří ji v dalším řízení zastupovali.
Důvěryhodnosti policejní verze nepřispěla řada okolností případu, například to, že:
-‐ Pan Pecha byl na stanici držen po dobu šesti hodin. Vyšetřování přitom neobjasnilo, co se s ním dělo a s kým přišel do kontaktu.
-‐ První kroky k prošetření úmrtí pana Pechy prováděli policisté ze stejné policejní stanice, kde k úmrtí došlo – tedy kolegové policistů, kteří jej doprovázeli po schodišti v době, kdy měl proskočit oknem.
-‐ Otázky pro kriminologa provádějícího pitvu nezahrnovaly například to, zda měl pan Pecha potrhané oblečení nebo zda některá ze zranění by mohla svědčit pro to, že vůči němu bylo použito násilí.
-‐ Odborný posudek byl zpracován znalcem, který v té době vyučoval na policejní akademii
(a později se stal dokonce jejím šéfem) a obsahoval řadu chyb a protimluvů (např. že na jednom místě znalec uvedl, že pan Pecha dopadl na nohy, jinde pak zase že dopadl na hlavu).