Nový projekt má informovat veřejnost a pomoci obojživelníkům
13. 3. 2007 - PRAHA [Econnect / Muzeum přírody Českého ráje]
-Copyright © Martin Šandera-
Na dvě desítky různých akcí pro veřejnost zahrnuje přednášky, besedy, výstavy, exkurze do volné přírody, soutěže a také konferenci herpetologů. Dokonce března probíhá výstava Žáby Českého ráje v muzeu v Turnově. V těchto dnech byla zahájena akce Obojživelník roku 2007, kterým výbor České herpetologické společnosti vybral skokana ostronosého. Jedná se o jednu z nejohroženějších žab v ČR. Nejvíce veřejných prezentací bude probíhat od dubna do června, ale celý projekt potrvá až do konce roku.
Obojživelníků neustále ubývá negativním působením lidské činnosti. Většinou lidí jsou obojživelníci opomíjení, protože pro člověka nemají žádný zjevný význam. Obojživelníci jsou indikátory (ukazatelé) kvality životního prostředí. Jak se ukazuje, teoretická ochrana v podobě zákonů nestačí. V průběhu posledních přibližně 15 let se několikanásobně zvýšila intenzita silničního provozu, což má za následek lokální oslabování populací některých druhů. Dochází k degradaci a ničení biotopů obojživelníků.
Na druhé straně se řada obětavých lidí snaží provádět praktickou ochranu např. v podobě obnovování a budování tůněk pro obojživelníky. Pomoc při překonávání silnic v době migrace žab nabízí „Akce žába“, projekt Českého svazu ochránců přírody. Deponační nádrže zase slouží k záchraně populací z lokalit, kde probíhají různé zásahy, jako stavební činnost, obnova lokality apod.
Skokan ostronosý (Rana arvalis) – „obojživelník roku 2007“ Kriticky ohrožený druh. Rozmnožuje se pouze v nádržích se zachovalým litorálním (pobřežním) porostem. Vyskytuje se v mokřinách blízko rozmnožovacích nádrží. Skokan ostronosý je pozoruhodný tím, že se samci v období rozmnožování zbarvují do modra. K rozmnožování dochází jen několik dnů po ukončení zimování, v ČR na přelomu března a dubna. Období rozmnožovaní trvá obvykle jen jeden týden. Potom žáby opouštějí vodní prostředí a modré zbarvení samců se ztrácí. Hlavní ohrožující faktory vyplývají z negativní činnosti člověka: - vysoušení mokřadů - přerybňování, hnojení a jarní vypouštění rybníků - přemnožení predátoři (např. prase divoké a norek americký) Pomoc: - ochrana lokalit výskytu - odstranění negativní činnosti člověka z projektu Obojživelník roku 2007 |