Lidé mohou přispět na nové společenské centrum v Dobré Vodě
2. 6. 2009 - TOUŽIM [Econnect]
Stávající centrum slouží nejen jako sídlo sdružení, ale i jako přirozené společenské a kulturní centrum obce, kde žije 90 obyvatel a kde není žádné jiné místo k setkávání. Prostory jsou však již nedostačující. Konají se zde různé kroužky pro děti, tvořivé dílny pro dospělé, vzdělávací programy včetně doučování dětí. Prostory slouží k poskytování sociálních služeb, nebo se zde setkává osadní výbor obce či její obyvatelé, když potřebují projednat veřejné záležitosti. Kromě toho je zde umístěna textilní dílna, která zaměstnává romské ženy. V Dobré Vodě není obchod, škola, pošta ani hostinec. Dominantou obce je panelový dům, kde žije osmdesátičlenná převážně romská komunita. Kromě ní žije v Dobré Vodě asi deset stálých obyvatel, zbytek domů patří chalupářům.
Veřejná sbírka bude probíhat až do 10. května 2012 po celé České republice se zaměřením na Karlovarský a Plzeňský kraj. „Chceme shromáždit finanční prostředky na přestavbu stávajícího komunitního centra a budovy bývalého špýcharu v Dobré Vodě na nové komunitní centrum občanského sdružení Český západ. Toto komunitní centrum bude sloužit zejména jako místo pro poskytování sociálních služeb, realizaci aktivit sdružení a vytváření nových pracovních příležitostí,“ představuje účel sbírky, kterou schválil Krajský úřad Karlovarského kraje, Martin Marek z Českého západu. Sbírka bude probíhat formou shromažďování příspěvků na zvláštním bankovním účtu 810931309/0800 nebo vybíráním příspěvků do přenosných kasiček. Více informací o sbírce i samotném projektu rekonstrukce mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.