AI žádá nezávislé vyšetřování OSN v Tibetu
17. 3. 2008 - PRAHA [Amnesty International v ČR]
Organizace na ochranu lidských práv dále vyzvala čínské úřady, aby v reakci na protesty jednaly zdrženlivě. Lidé, kteří byli zadrženi za to, že pokojně vyjadřovali své názory a přesvědčení, musí být okamžitě propuštěni. Situace si také žádá pozornost Rady OSN pro lidská práva.
„Čínské úřady by měly začít řešit rozhořčení obyvatel Tibetu. Jejich odpor je důsledkem dlouhodobé politiky Číny,“ uvedla Catherine Baberová, ředitelka programu AI pro Asii a Pacifik.
Dlouholetý útlak obyvatel Tibetu ze strany čínských úřadů minulý týden propukl v otevřený protest. Obyvatelé Tibetu a dalších tibetských oblastí jsou utlačováni v mnoha lidských právech, mezi které patří tvrdé omezení svobody náboženského vyznání. Jsou také vylučováni z ekonomického rozvoje oblasti na úkor čínských přistěhovalců. Čínská vládní politika dlouhodobě usiluje o potlačení kulturní a etnické identity Tibeťanů a Tibeťanek.
Lidská práva v Tibetu a dalších tibetských oblastech
Čínské úřady obyvatelům Tibetské autonomní oblasti upírají základní práva a svobody. Amnesty International soustavně poukazuje na porušování svobody náboženského vyznání, přesvědčení a sdružování a usiluje o propuštění tibetských vězňů svědomí - především buddhistických mnichů a mnišek. Agresivní působení čínských úřadů má devastující dopad na tibetskou kulturu a identitu.
Tibeťané a Tibeťanky jsou však dnes diskriminováni také v přístupu k zaměstnání, omezována jsou i jejich práva na přiměřené bydlení, základní lékařskou péčí či nezávadné životní prostředí. K většině těchto zásahů dochází ve spojení s čínskou vnitřní migrací, státním podnikáním a necitlivou industrializací Tibetské autonomní oblasti.
Pro více informací kontaktujte:
Amnesty International ČR
Eva Dobrovolná
Provaznická 3, Praha 1
E-mail: press@amnesty.cz
Tel.: +420 224 243 600
Mobil: +420 724 133 134
Eva Dobrovolná