Co si myslí Česi o životě zvířat chovaných v zajetí?
24. 1. 2007 - PLZEŇ [Svoboda zvířat]
„Ve zprávě se objevují odpovědi týkající se několika skupin otázek,“ uvedl Tomáš Popp, předseda organizace. „V první řadě nás zajímalo, jak se respondenti cítí být informováni ohledně životních podmínek zvířat chovaných v zajetí. Dalším okruhem otázek byla reflexe chovu kožešinových zvířat a zvířat používaných v cirkusech. Otázka alternativ k používání zvířat pro testování a pokusy tvořila třetí část. Posledním zjišťovaným okruhem bylo to, jak respondenti vnímají činnost organizací na ochranu zvířat,“ uvedl dále Popp.
Z výzkumu vyplývá, že větší část veřejnosti pociťuje informační deficit v oblasti životních podmínek chovu kožešinových zvířat (71 %), zvířat chovaných v cirkusech (67 %) a v laboratořích (75 %). Informační deficit pociťují častěji lidé z menších měst, naopak relativně nejvíce se cítí být informováni studenti. „To by mělo být impulsem pro zlepšení informovanosti obyvatel v těchto otázkách, samozřejmě nejen pro neziskové organizace. Výsledky průzkumu v této oblasti jen potvrzují naše zkušenosti, že lidé většinou nevědí téměř nic nebo jen velmi málo o tom, jak uváděná zvířata žijí a jak je s nimi nakládáno. Mnoho z nich je překvapeno, když jsou o některých skutečnostech informováni.“, řekl Tomáš Popp.
V otázkách souvisejících s chovem zvířat pro kožešinovou módu soudí 76 % respondentů, že život těchto zvířat není srovnatelný se životem těchto zvířat žijících v přírodě a stejný počet respondentů se také domnívá, že dnešní společnost by se bez kožešinové módy obešla. „Výsledky v této části potvrzují trend, který lze pozorovat i v ostatních zemích EU, kde v některých státech již chovy zvířat pro kožešiny byly díky podobně odmítavému postoji veřejnosti zakázány. Není tedy překvapivé, že 67 % respondentů se i v ČR vyslovilo pro případný zákaz těchto chovů na našem území,“ sdělil Tomáš Popp a dodal, že podobně se respondenti vyslovili i pro případ zvířat chovaných v cirkusech.
V této oblasti je 77 % respondentů toho názoru, že život zvířat v cirkusech není srovnatelný se životem, jaký by tato zvířata vedla v přírodě a více než polovina (55 %) dokonce úplně odmítá drezúru zvířat v cirkusech.
V otázce alternativ k testování a pokusům na zvířatech by 72 % české veřejnosti souhlasilo s jejich zavedením u kosmetiky, tabákových a alkoholických výrobků a téměř stejný počet (71 %) i u výrobků pro domácnost. V případě výuky na SŠ, VŠ a v oblasti výzkumu se pro používání alternativ vyslovilo 60 % respondentů a u testování léčiv byl podíl souhlasících i nesouhlasících téměř vyrovnaný (42 ku 43 % ). Statisticky významně více nepřipouštějí použití alternativ kosmetiky a výrobků pro domácnost lidé z menších měst. „I výsledky v této oblasti kopírují trend, který lze již delší dobu sledovat ve většině vyspělých zemí. Díky tlaku nespokojené veřejnosti dnes již mnoho kosmetických firem plně využívá alternativy k testování svých produktů. Alternativní metody jsou také stále více využívány při výuce na středních a vysokých školách. Potěšitelné je, že i v ČR se toto daří. Bohužel, v této oblasti je velmi patrný nedostatek informací. Lidé nejsou dostatečně informováni o tom, že spolehlivých alternativ je dnes již velké množství. Dalším problémem je pak to, že firmy nejsou dostatečně motivovány k tomu, aby alternativy zaváděly a bohužel, ani vývoj alternativ není v současné době ještě dostatečně podporován,“ řekl k této části Tomáš Popp.
V závěru výzkumu respondenti hodnotili jak subjektivně vnímají potřebnost organizací na ochranu zvířat. 84,5 % je toho názoru, že jejich činnost je potřebná.
Kompletní text závěrečné zprávy výzkumu naleznete zde: http://www.svobodazvirat.cz/vyzkum_CVVM.pdf
Tomáš Popp