Jak vypadá udržitelná péče o kulturní dědictví místních komunit v Evropě?
24. 3. 2011 - PRAHA [Brontosauří ekocentrum Zelený klub (BEZK)]
„Díky podpoře z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR jsme mohli pozvat zajímavé zahraniční hosty, například profesora Davida Austina, ředitele Velšské akademie kulturního dědictví, nebo světově uznávaného odborníka na ekomuzea, profesora Petera Davise,“ uvedla profesorka Kateřina Charvátová, proděkanka pro vědu na Pedagogické fakultě UK.
„Společně s profesorem Davisem vystoupí ředitelka italského ekomuzea v Piemontu Donatella Murtas, takže nepůjde jen o představení teoretických konceptů, ale také o jejich uplatnění v praxi,“ doplnila Hana Havlůjová, koordinátorka symposia, a dodala: „Další dva zahraniční příspěvky jsou pak inspirativní z hlediska systémového propojení péče o kulturní dědictví se vzděláváním.“
Na otázku, kdo bude reprezentovat české přístupy k udržitelné péči o místní kulturní dědictví, Havlůjová odpověděla: „Začneme přeshraniční spoluprácí v oblasti péče o přírodní a kulturní dědictví, kterou představí Michal Skalka z Národního parku Krkonoše. Poté se podělí o výsledky čtyřleté spolupráce pan učitel Vlastimil Novák ze základní školy v Moravské Třebové a zástupce Průmyslového muzea v Mladějově Petr Sýkora. Ostatně, výtvarné práce žáků, kteří prošli jejich projektem Mezi pražci mladějovské úzkokolejky, budou ke shlédnutí na výstavě v budově fakulty ve 3. patře. Závěr symposia bude patřit neziskovkám: Jiří Šindelář a Kamila Prchalová představí úspěchy i problémy obnovy vztahu k venkovskému dědictví na Karlovarsku a Tomáš Hlaváček shrne zkušenosti Společnosti pro obnovu památek Úštěcka.“