Soukromí, otevřená společnost a odezva 11. září
11. 9. 2002 - PRAHA, LONDÝN [Econnect]
Události 11. září umožnili vytvořit nebývalý tlak na taková základní lidská práva, jako je právo na soukromí, svobodu vyjadřování a svobodu shromažďování. Národní bezpečnostní složky a agentury na celém světě využili této příležitosti k rozšíření svých pravomocí. Velmi často tak činí bez možnosti veřejné kontroly a bez vyváženosti mezi transparentností svého konání a odpovědností za jeho důsledky. Zákonodárci pak přispěchali s vyhlášením velmi omezujících "bezpečnostních norem" bez možnosti veřejné diskuse o nich. To vše pod záminkou potřeby ochrany před terorismem.
Otázkou však zůstává, jakou budoucnost mají v této éře zvýšeného zájmu o bezpečnost veřejnosti občanské svobody a otevřená společnost. Právě na tuto otázku se pokoušela najít odpověď celá řada osobností angažujících se v oblasti ochrany lidských práv a svobod. Jednotliví vystupující diskutovali témata jako rozvoj sledování, zásahy do soukromí, svoboda projevu a cenzůra, možnosti a limity národní bezpečnosti, působení bezpečnostních složek a agentur, soukromí ve finančních otázkách, zjišťování identity, sledovací systémy a technologie a mnoho dalších. Ve všech případech byla zdůrazňována úloha občanské společnosti při odhalování těchto nemorálních (a mnohdy i nelegálních) aktivit.
Podkladem a zároveň výstupem dvoudenního setkání se stala publikace vydávaná PI a EPIC s názvem Privacy and Human Rights 2002. Jedná se o každoroční zprávu vydávanou výše zmíněnými organizacemi, která analyzuje respektování práva na soukromí ve více než 50 zemích světa. V letošním roce se zpráva zaměřila specificky na dopady událostí 11. září 2001, na respektování soukromí a občanských svobod. Celou zprávu v angličtině ve formátu .pdf je možné ztáhnout zde (odkazy dole na stránce).
Více informací a souhrn témat diskutovaných v rámci konference můžete najít v Komentářích pod názvem Právo na soukromí ? Na to zapomeňte !