Příští pátek v Arše: benefiční párty na kolečkách
29. 3. 2006 - PRAHA [Divadlo Archa / Econnect]
Rytmický soubor studentů Jedličkova ústavu The Tap Tap vznikl v roce 1998. Děti s tělesným postižením hrají na různé rytmicko-melodické hudební nástroje repertoár složený ze starších, českých a zahraničních písní a šlágrů i vlastní tvorby.
"Naším hlavním cílem je přirozená integrace lidí s postižením, zvyšování jejich sebevědomí a sebehodnocení, víry ve vlastní schopnosti a radost ze společné práce na jasném výsledku – akcí, která je atraktivní pro širokou veřejnost," říká iniciátor celého projektu a kapelník souboru The Tap Tap Šimon Ornest.
"Při práci nás zaujaly možnosti dětí s tělesným postižením při hře na jednoduché nástroje. Děti hrají na bicí nástroje jako jsou dřívka, tamburiny, zvonce, činely, triangl, bonga, congo nebo timbáles. Doprovodné nástroje - piano, saxofony a klarinet - obsluhují 'nechovanci'," dodává Šimon Ornest.
Soubor, který dosáhl výborných výsledků u dětí s různými druhy a stupni postižení, vydává nyní svou debutovou desku Hopšidyridy, kterou představí a pokřtí na koncertě v Arše. Součástí večera bude také promítání dokumentárního filmu Kateřiny Krusové a Radka Tůmy "Cesta z konce Ukrajiny", který zachycuje první cestu ukrajinského souboru Huculyk do Čech. Proběhne i výstava a aukce fotografií. O hvězdný závěr večera se bez nároku na honorář postará kapela Sto zvířat a DJ Baltazar.
Výtěžek z celé akce bude věnován na podporu další činnosti souboru The Tap Tap a mezinárodních hudebních workshopů. "Chceme také seznámit veřejnost s projektem Evropské hudební školy pro lidi s tělesným postižením, která by měla v horizontu zhruba pěti let vzniknout přímo v prostorech pražského Jedličkova ústavu," dodává Šimon Ornest.