Malujeme babičku a dědečka: soutěž pro děti zná své vítěze
9. 10. 2007 - PRAHA [Econnect / Cesta domů]
-Druhou cenu získala osmiletá Kateřina Adamcová z Letovic-
Galerie soutěžních obrázků, které děti zaslaly, se nachází na webových stránkách sdružení na adrese www.cestadomu.cz. Vítězi soutěže se stali Karolina Hrubá z Němčic nad Hanou aVáclav Pojar z Nýrska, druhou cenu získaly Kateřina Adamcová z Letovic a Markéta Pavlíková z Nýrska, třetím místem byla oceněna Eliška Navrátilová z Letovic. Zvláštní cenou domácího hospice za krásný obraz dědečka v kostkovaných peřinách byl oceněn Karel Stria z Letovic.
"Děkujeme všem knihovníkům, učitelům a rodičům, kteří s dětmi o soutěži mluvili a pomáhali jim. Děkujeme základním a mateřským školám, ZUŠkám, knihovnám, nemocnicím a ústavům sociální péče za horlivou vstřícnou reakci na vyhlášení soutěže. Zvláště děkujeme ZUŠ v Letovicích u Blanska a ZŠ Komenského v Nýrsku za velký počet překrásných obrazů zaslaných do soutěže," uvádí sdružení Cesta domů.
Cesta domů je občanské sdružení, které usiluje o zásadní zlepšení péče o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich rodiny v ČR. Více než 75% z nás, občanů České republiky si nepřeje zemřít v nemocnici, léčebně dlouhodobě nemocných či v domově důchodců. Skutečnost je však taková, že 75% z nás v těchto institucích nakonec umírá.
Sdružení provozuje v Praze Domácí hospic Cesta domů. Za pomoci prostředků moderní paliativní péče umožňuje těm, kteří si to přejí, stráví závěrečné chvíle svého života důstojně, bez zbytečné bolesti a dalšího utrpení, v přítomnosti jejich nejbližších a v důvěrně známém prostředí svého domova.
Hospicovému občanskému sdružení "Cesta domů" je možné přispět zasláním dárcovské SMS – stačí odeslat zprávu s textem DMS CESTADOMU na číslo 87777. Za doposud získané finanční prostředky byly zakoupeny dva přenosné lineární dávkovače, které umožňují podávat pacientům plynule léky proti bolesti doma po celý den. "U některých typů bolesti je použití lineárního dávkovače téměř jediným způsobem, jak zajistit, aby nemocný netrpěl nesnesitelnou bolestí. Přístroj pacient může nosit na těle a nepřekáží mu v pohybu ani při polohování na lůžku. Malá, ale drahá pomůcka (22 000,- Kč) dokáže výrazně zlepšit kvalitu života nemocného i těch, kteří o něj doma pečují. Pořídili jsme speciální polohovací polštáře - pomáhají výrazně v prevenci proti proleženinám," uvádí sdružení.
Dále byly finanční prostředky využity na nákup zdravotnického materiálu pro pacienty v domácí péči, především na hojení a krytí ran. Za další získané prostředky budou zakoupeny dva pulsní oxymetry, malé přístroje, které umožňují pružně sledovat saturaci kyslíkem u dušných pacientů. "Mnoho z pacientů má na konci života problémy s dušností a pokud se tato řeší, velmi to pomůže jak jim, tak uleví v úzkosti pečující rodině," uvádí Cesta domů.