Historické okénko a současnost Dne Země ve světě
22. 4. 2003 - PRAHA [Econnect]
22.4.1970 se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí aby demonstrovali za zdravější životní prostředí. Demonstrace, které iniciovali studenti, žádaly zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie, recyklovat materiály a odpady, vyloučit používání chemikálií a odpadů, které ničí ozónovou vrstvu Země, omezit zemědělské techniky které vedou k erozi půdy a snižování její produktivity. Kampaň, která měla za cíl prosazovat přijetí nových zákonů v ochraně životního prostředí, prosadit tyto otázky do politické diskuse a podpořit veřejný zájem o problematiku životního prostředí, inicioval americký senátor Gaylord Nelson a získala podporu i dalších amerických politiků. Akce se v roce 1970 zúčastnily milióny občanů USA, a to zejména studentů základních, středních a vysokých škol. Kampaň měla nebývalý ohlas a dala vzniknout tradici oslav Dne Země - 22. dubna - jako mezinárodního svátku životního prostředí.
Rok 1990 - Den Země po celém světě
V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. Do kampaně se zapojilo na 200 miliónů lidí ze 140 zemí světa. Zprávy z celého světa informovaly o pochodech, soutěžích, koncertech, festivalech, ekotrzích, úklidových akcích a jiných aktivitách na 3 600 místech a ze Dne Země 1990 se tak stala největší veřejností organizovaná aktivita v historii. Tento Den Země se stal také impulsem pro nastartování recyklačních aktivit po celém světě a pomohl přípravám na Světový summit Země v Rio de Janeiru v roce 1992. Od roku 1990 je 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice.
Rok 2000 - Den Země o čistých zdrojích energie
Rok 2000 - rok příprav na příchod nového milénia se stal další příležitostí pro zorganizování velké celosvětové kampaně za Zemi. Kampaň tentokrát upozorňovala na problémy spojené s globálním oteplováním a propagovala čisté zdroje energie. Jejím koordinátorem byl stejně jako v roce 1970 ve Spojených státech Denis Hayes. Propojit aktivisty po celém světě nyní pomohl také internet. Ke společnému Dni Země s nejrůznějšími akcemi kolem 22.dubna 2000 se tak spojilo na 5 000 organizací ze 184 zemí světa. Vzkaz zněl hlasitě a jasně - lidé po celém světě chtějí jasné a přímé rozhodnutí pro používání čisté energie.
Earthday Network v roce 2003
Earthday Network je mezinárodní síť, která chce podporovat a spojovat organizace, které se každým rokem do oslav Dne Země zapojují. Každý rok se snaží shromáždit přehled akcí, které se v zemích po celém konají. Na svých stránkách shromažďuje také nápady aktivit, které je možné v rámci Dne Země zorganizovat. Chce tak inspirovat všechny, kdo se chtějí ke Dni Země nějak připojit. Na stránkách najdete i adresář organizací po celém světě, které se ke Dni Země připravily v minulosti nějakou akci.
Earthday Network vyhlašuje pravidelně dlouhodobější kampaň, která se věnuje celosvětovému problému v oblasti životního prostředí. Pro rok 2003 a 2004 tak kampaň nese název Voda pro život a chce upozornit na kritický nedostatek vody v některých oblastech Země a propagovat šetrnější zacházení s vodními zdroji. Připojuje se tak k Mezinárodnímu roku vody 2003 vyhlášeném Organizací spojených národů. Zahájena bude na Den Země 2003. Kampaň má několik součástí: Co je ve vaší vodě? je výzva ke změření kvality vody v našem okolí. Deset nejžíznivějších dětí na světě - motto kampaně, které vyzývá k úsilí zlepšit přístup těchto dětí a miliónů dalších ke zdravorně nezávadné vodě, Vodní výzva korporacím - kolem 20% světových dodávek vody spotřebovávají korporace, přinejmenším polovina této vody je vyplýtvána. Kampaň vyzývá korporace k úsporám vody a k investicím ušetřených zdrojů do rozvoje komunit.
Earthday Network připravuje také tématické programy, které propagují ochranu planety Země. Mezi její aktuální programy patří propagace Ekologické stopy - metody, která měří jak hlubokou stopu na Zemi za sebou každý člověk svým jednáním a aktivitami zanechává. Další program podporuje Den bez aut, jako možný způsob oslavy Dne Země.