Ekologické poradny zasluhují finanční podporu státu stejně jako ostatní služby pro veřejnost
28. 4. 2011 - PRAHA [Econnect]
Jako neziskové organizace jsou přitom zcela závislé jak na podpoře individuálních dárců či nadací, tak především na dotacích z veřejných rozpočtů – národních i evropských, ale i krajských a obecních. Před více než rokem byl zahájen projekt certifikace, který by měl díky ověření kvality ekoporadenství otevřít cestu k jeho financování. Po úvodním kroku, jímž bylo testovací kolo certifikace, však systémová podpora uvízla na mrtvém bodě.
„Ekoporadny poskytují odbornou podporu veřejnosti a jsou tak součástí veřejného sektoru služeb. Díky své působnosti v různých regionech i oblastech jsou schopny pokrýt široké spektrum ochrany životního prostředí v celé republice,“ říká RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc., předsedkyně Výkonného výboru STEP a ředitelka Ekologického institutu Veronica. „Mají nezastupitelnou úlohu, pokud jde o preventivní ochranu životního prostředí a osvětu. Jedná se o činnost, kterou veřejná správa ani jiné instituce nemusí a mnohdy ani nemohou obsáhnout. Proto jim dosud také byla věnována ze strany státních institucí pozornost,“ dodala ekoložka Yvonna Gaillyová, která se ekoporadenství věnuje již 20 let a podílela se na založení vůbec první ekoporadny v republice.
Zájem lidí o ekoporadenství je trvalý a zvyšuje se vždy v souvislosti s aktuálními společenskými problémy v oblasti životního prostředí. Oproti pasivnímu vyhledávání informací je výhodou využití ekoporadenských služeb navíc individuální přístup, provázanost s lokálním prostředím a posuzování problému v širších souvislostech. „Klienti se na ekoporadny obracejí už nejen se žádostmi o zprostředkování informace, ale čím dál častěji požadují také návod, jak mohou sami problém vyřešit. Spektrum témat konzultací, jimž se odborně vzdělaní ekoporadci věnují, je opravdu velmi široké - od spotřebitelských informací přes ochranu přírody ve svém okolí, po řešení složitých a dlouhodobých případů poškozování životního prostředí či zdraví obyvatel. Poradny sdružené v Síti ekologických poraden STEP přitom poskytují tyto odborné a kvalitní služby svým klientům zcela zdarma," upozornil Ing. Jakub Esterka, člen Výkonného výboru STEP a vedoucí ekoporadny sdružení Arnika.
Jak vyplynulo z průzkumu, který si Ministerstvo životního prostředí nechalo zpracovat v roce 2008, naprostá většina oslovených občanů se domnívá, že ekoporadenství by měl platit stát. Oproti roku 2009 ale klesla meziročně podpora sítí středisek environmentální výchovy a poradenství ze zdrojů Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí o takřka 50 milionů korun. Pokud stát nebude nadále ekologické poradny podporovat, hrozí, že budou muset zastavit nebo omezit svou činnost.
Testovací certifikace, kterou ekoporadny v síti STEP prošly v minulém roce, byla vytvořena a následně ověřena v projektu „Poradenství – metody, příklady, certifikace“ finančně podpořeného Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. Ověřená kvalita ekoporaden měla být východiskem pro certifikaci skutečnou, která by přinesla nejen garanci, ale také by mohla otevřít cestu k dalšímu financování. I když Ministerstvo životního prostředí plánovalo započít s přípravami spuštění skutečného certifikačního procesu již počátkem roku 2011, není v současnosti jasné, zda a v jaké podobně bude tato garance kvality pro veřejnost realizována.
I po 20 letech demokracie přitom stále trvají některé problémy, s jejichž řešením právě ekoporadny pomáhají. Jedná se například o větší zapojení veřejnosti do rozhodování správních orgánů, dodržování pravidel správních řízení anebo potřebu zprostředkování komunikace mezi občany a úřady.