AI vyzvala premiéra, aby v Pekingu hovořil o lidských právech
8. 8. 2008 - PRAHA [Econnect/AI]
"S potěšením jsme zaznamenali výroky premiéra, kterými odsoudil březnový zásah čínských úřadů v Tibetu. Aby však jeho slova skutečně pomohla, musí zaznít i v Číně," uvedla ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.
Podle Amnesty International bude olympijská Čína kromě sportovních výkonů svědkem nespravedlivého věznění, zatýkání nepohodlných osob a cenzury. "Je zodpovědností politických představitelů, kteří budou olympijskému klání přihlížet, aby na problémy otevřeně upozorňovali. Jinak hrozí, že olympijská myšlenka bude poškozena bezprávím," vysvětlila Dáša van der Horst.
Obyvatelé České republiky vyjadřovali v měsících před olympiádou solidaritu s těmi, kteří jsou v Číně vystaveni represi. Prostřednictvím projektu www.fandimesvobode.cz se na virtuální olympijský stadion posadily tisíce fanoušků svobody a lidských práv v nejlidnatější zemi světa. Lidé také podepsali 11 100 dopisů na podporu vězněných čínských novinářů, které jsou zasílány tamním úřadům.
Pokračující popírání práv obyčejných Číňanů, jehož jsme i dnes svědky, je v rozporu se sliby čínských představitelů, že pořadatelství olympiády přispěje k pokroku v oblasti lidských práv. V tomto duchu hovoří také principy Olympijské charty, která staví na lidské důstojnosti a respektu k univerzálním etickým principům.