Bleší trh: pomozte nakupováním!
26. 3. 2009 - BRNO [Econnect/Nesehnutí]
„Prostřednictvím volnočasových aktivit, jež budou financovány z výtěžku z blešího trhu, chceme pomoci uprchlíkům a uprchlicím z uprchlickém zařízení v Zastávce u Brna. Díky dárcům a dárkyním z řad veřejnosti, kteří do Uprchlického blešáku darovali oblečení, knihy, šperky, bytové dekorace, drobnou elektroniku, nádobí a další věci, které již nepotřebovali, nabídne bleší trh návštěvníkům a návštěvnicím pestrou paletu zajímavých a užitečných věcí ve velmi dobrém stavu. Věnováním, stejně jako nákupem těchto věcí, pak lidé mají možnost přispět na dobrou věc,“ vysvětluje Radka Svačinková z NESEHNUTÍ.
Kromě jiných aktivit se NESEHNUTÍ v rámci programu Bezpečí pro uprchlíky věnuje aktivitám, jejichž cílem je zlepšit situaci uprchlíků a uprchlic v České republice. „Uprchlíci a uprchlice jsou nuceni/y trávit často celé roky za zdmi uprchlického tábora. Tábor je koncipován jako dočasné pobytové středisko – celé rodiny mají v šedivých budovách k dispozici pouze jeden malý pokoj s vojenskými postelemi a záchody, koupelna a kuchyňka jsou společné na tmavé chodbě, kde vedle sebe bydlí lidé z často naprosto odlišných kultur, s odlišnými představami o soukromém životě. V praxi zabere vyřízení žádosti o azyl českým úřadům často celá léta (jsou i případy, kdy uprchlíci čekají na vyřízení žádosti o azyl 7, 8 let),“ vysvětluje Lenka Šafránková Pavlíčková, koordinátorka programu Bezpečí pro uprchlíky. Žadatelé a žadatelky o azyl, kteří a které jsou trvale nuceni/y žít v těchto nedůstojných podmínkách a v pasivitě (nemají téměř žádnou možnost pracovat) jsou tak vystaveni dlouhodobému stresu a také nejistotě, což se na jejich životě odráží psychickými i fyzickými problémy. Již několik let dojíždí NESEFNUTÍ do uprchlického tábora a pořádáme aktivity pro jeho obyvatele/lky.
Součástí Uprchlického blešáku je doprovodný program, jehož cílem je seznámit širokou veřejnost s tématy uprchlictví a migrace. Pozváni přijali odborníci a odbornice z neziskového sektoru i akademického prostředí (FSS MU, FF Palackého univerzity, International Organization for Migration, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva), kteří budou s návštěvníky/cemi diskutovat o aktuálních tématech jako je pracovní migrace, palestinsko-izraelský konflikt či migrace a gender ve spojitosti náboženstvím. Program probíhá na FSS MU, začíná vždy od 18 hodin a vstup je zdarma.
Program Uprchlického blešáku:
Pondělí, 30. března, 18:00, dolní atrium Krmítka, FSS MU:
Práce cizinců v ČR: pracovní migrace z pohledu právníka a Mongolové v ČR
Přednášející: Mgr. Pavel Čižinský (Poradna pro občanství/občanská a lidská práva) a Tomáš Janeba (International Organization for Migration).
Úterý, 31. března, 18:00, FSS MU, učebna č. M 117:
Palestina a Izrael: politika a uprchlíci v kontextu současného vývoje
Přednášející: PhDr. Lubor Kysučan, Ph.D. (FF PU, FSS MU) a Mgr. Karel Dolejší (zbrojní expert a novinář).
Beseda bude zahájena projekcí dokumentu Křižovatka. Dokument vypráví příběh tří mladíků – izraelského vojáka, jeho nejlepšího přítele a Palestince, kteří v roce 2000 zemřeli v pásmu Gaza.
Středa, 1. dubna, 18:00, dolní atrium Krmítka, FSS MU:
Náboženství a gender v procesu migrace: zavazadlo nebo okovy?
Přednášející: Bc. Adéla Souralová a Bc. Denisa Sedláčková (FSS MU)
Návštěvníci a návštěvnice mají stále ještě v průběhu Uprchlického blešáku přímo na místě možnost darovat do prodeje nepotřebné věci v dobrém stavu!