Jak si užívat Prahu každý den? Zelená mapa radí i na internetu
3. 3. 2011 - PRAHA [Econnect]
„Tradiční mapy jsou založeny na zakreslení silnic a dopravních koridorů. Zobrazují prostor optikou řidiče automobilu. To je ale z hlediska každodenního života ve městě destruktivní a nepoužitelné,“ vysvětluje vedoucí týmu autorů Zelené mapy Prahy Vratislav Filler. „Zelená mapa nabízí zcela jiný pohled, protože jejím měřítkem je chodec. Osou mapy jsou pohodlné pěší trasy, místa ke sportu, odpočinku nebo přírodní zázemí města. V ulicích jsou vyznačeny kavárny, obchody a služby, které stojí za to znát,“ říká Filler.
Podle něj vychází Zelená mapa vstříc všem, kdo chtějí ve městě prožít každý den příjemně, mají zájem o kvalitní potraviny a výrobky a zajímají je tipy pro rekreaci a volný čas. „Člověk rychle zjistí, že ulice Prahy jsou plné míst, kde se lze zastavit. Mapa ukazuje město průchozí pěšky a průjezdné na kole, město napůl zapomenutých drobných pokladů. Upozorňuje ale i na místa znehodnocená nebo taková, kterým poškození hrozí. Například okolí severojižní magistrály nebo lokality ohrožená developerskou výstavbou,“ dodává Filler.
Auto*Mat vydal loni v září třicet tisíc kusů tištěných map. Výtisky jsou dostupné zdarma v podnicích, které mapa propaguje. Nyní iniciativa připravila internetovou verzi, kterou bude možné častěji aktualizovat a doplňovat o nové tipy. Umožňuje snadné vyhledávání, svými komentáři a doporučeními navíc mohou k rozšiřování nabídky přispívat i jednotliví uživatelé.
Zelená mapa Prahy je součástí mezinárodního systému Green Maps, který vznikl ve Spojených státech. Mapování vychází ze čtyř prvků, které spolu vytvářejí kvalitní prostředí pro život ve městě: ekologicky příznivé služby, životní prostředí, pěší a cyklistická doprava a veřejný prostor včetně kultury. V USA a zemích západní Evropy jsou zelené mapy považovány za součást takzvané zelené ekonomiky, neboť podporují zodpovědné a ekologicky šetrné podnikatele, místní výrobu a moderní životní styl ohleduplný k lidskému zdraví i k životnímu prostředí.
„Upřímně si nemůžu vzpomenout na nic, co by mi v poslední době přišlo tak bezvýhradně dobrý nápad jako Zelená mapa. O moc víc než ji o lecjakém víkendu ani nepotřebuji. Vegetariánská nabídka a nekuřácká místa mi sice nic moc neříkají a pro biokapustu přes půl Prahy nepojedu na kole, ale všechno, co se týká kol, dětí a kultury, mě moc zajímá,“ říká spisovatelka Petra Hůlová, která mapu využívá. „Zelená mapa je tu podle mého ne především od zeleniny a parkových keříků, ale od toho, aby upozorňovala a propagovala to opomíjené. Cyklostezky, restaurace, stojany na kola, vyžití pro děti, občany stejně tak často nemístně hýčkané jako druhořadé. Zaznačeníhodná by byla také místa vstřícná k našim seniorům,“ doplňuje spisovatelka.