Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sexuální asistence funguje již rok v ČR

30. 3. 2017 - PRAHA [Econnect/Freya]

Služby sexuálních asistentek již přes rok fungují v České republice. Jak se služba vyvíjí dál? Je o ni zájem? Jaké služby klienti chtějí? V roce 2015 bylo proškoleno prvních pět sexuálních asistentek organizací Rozkoš bez Rizika. Iniciátorkou projektu, v rámci něhož byly ženy proškoleny, byla Lucie Šídová, která je nyní spoluzakladatelkou společnosti Freya, která dál pokračuje v tématu sexuální asistence a sexuality lidí s hendikepem a seniorů/seniorek. Všech pět žen služby sexuální asistence dále poskytuje.

Na sexuální asistentky se obracejí o pomoc instituce, rodiče, sami klienti a studenti a studentky, kteří mají zájem o podklady pro své práce. Rodiče často spolupracují, zúčastňují se konzultací a jsou k dispozici, pokud by bylo potřeba. Pokud jejich syn např. špatně komunikuje, dávají ženám tipy ohledně komunikace. Celkem bylo za rok fungování sexuální asistence poskytnuto cca 250 asistencí.

Sexualita není jen o sexu, ale i intimitě, dotecích a edukaci. Přesto mají klienti největší zájem o sexuální interakce, a to až v 60 %. Dále mají zájem o doteky, objímání, polibky, intimitu, něžnosti masáže a povídání. „Nejvíce jim, ale chybí vztah, který mi jim dát nemůžeme,“ říká jedna z žen.

Sexuální asistence nemá být řešením, ale možností pro ty, kteří právě žádný vztah nemají, nedokáží ho navázat, protože třeba nemají kde. Sexuální asistence je i o edukaci, kdy člověk opět získává vztah ke svému tělu a sebevědomí, což mu pak může pomoci v navazování vztahů. Rok sexuální asistence v ČR hodnotí sexuální asistentky velmi kladně.

„Myslím si, že pro mě to byly zajímavé zkušenosti a poznala jsem spoustu úžasných lidí. Hlavně se mi líbí, že sami klienti, ani jejich rodiny či ošetřovatelé mě nesoudí za to, co dělám a neberou mě jen jako poskytovatelku erotických služeb, toho si moc vážím,“ říká jedna z žen.

Shodují se, že je to dobrý začátek a cítí se být užitečné. Též se rozvíjí spolupráce s institucemi, které pomáhají lidem s hendikepem a někdy si s projevy svých klientů již nevědí rady. Jedním z posledních řešení je zkusit oslovit sexuální asistentku.

„Kontaktovala mne pracovnice chráněného bydlení a poprosila o asistenci, pro jejich klienta s mentálním postižením, protože sexuálně obtěžoval ostatní uživatele. Po první asistenci, se jeho stav výrazně zlepšil a s obtěžováním přestal. Dokonce si sám, požádal o další asistenci. Myslím, že toto je úspěch a v podstatě i účel sexuální asistence.“

Práce sexuální asistentky má své viditelné úspěchy. Kromě zvyšování sebevědomí, budování vztahu ke svému tělu, ujasnění si, že jejich sexuální představy jsou v úplně v pořádku, uvolnění napětí, se např. lidem, kteří využívají pravidelně služeb sexuálních asistentek, uvolňuje napětí – spasmy těla.

„Mám pár stálých klientů s hendikepem a jezdím za nimi velmi ráda, jelikož vidím obrovské pokroky, obzvlášť u klientů se spasmy jde vidět, jak po asistenci spasmus povoluje a lépe jim je najednou rozumět“.

„O služby sexuálních asistentek je stále větší zájem, a to nejen ze strany klientů/klientek, ale i ze strany institucí,“ říká Lucie Šídová. „Školíme v institucích poskytujících sociální a zdravotní služby lidem s hendikepem či seniorům a seniorkám, ale i např. na krajských úřadech, kde si školení na toto téma vyžádali. Proškolujeme lidé z pomáhajících profesí, aby o tématu sexuality a vztahů dokázali komunikovat či pomáháme v rámci poradenství toto téma do organizací zavést,“ dodává Šídová.

Organizace Freya nabízí vzdělávání, poradenství a další aktivity v oblasti sexuality lidí se zdravotním postižením, lidí závislých na péči jiných osob či „zranitelných skupin“. Spoluzaklatelkami organizace jsou ženy, které spolupracovali v Rozkoši bez Rizika na projektu Právo na sex, jehož cílem bylo otevřít téma sexuální asistence v ČR. Uskupení vzniklo v říjnu 2016. Freya pořádá otevřené kurzy, školí v zařízeních sociálních a zdravotních služeb, poskytuje poradenství v oblasti řešení sexuality v zařízeních. Usiluje o větší podporu a porozumění důležitosti vztahů a prožívání sexuality cílových skupin a prevenci sexuálního násilí, u odborné i laické veřejnosti.

Věnujeme se též snižování stigmatu a předsudků s pojených se sexualitou a poukazování na potřebnost systémových změn v této oblasti. Freya je bohyní mající své místo v severské mytologii a překládá se jako „milovaná“. Láska, blízkost, naplnění sexuality – přály bychom si, aby je i lidé s hendikepem mohli co nejvíce prožívat.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz