Globální summit v Riu by měl ukončit dotace na špinavá fosilní paliva
19. 6. 2012 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]
Ekologické organizace prosazují, aby summit schválil:
• Ukončení všech dotací na fosilní paliva. Mamutí subvence z kapes daňových poplatníků zbytečně motivují k větší spotřebě uhlí, ropy nebo zemního plynu. Mezinárodní energetická agentura (IEA) spočetla, že činí více než 400 miliard dolarů (8000 miliard korun) ročně [1].
• Místní, čistou a levnou energii pro každého. Mezinárodní společenství by mělo nastartovat nový program, který chudým lidem v rozvojových zemích zajistí energii z čistých a levných domácích zdrojů – a slabé ekonomiky ochrání před drahým dovozem ropy. OSN už připravuje iniciativu Sustainable Energy for All (SE4All). Solární nebo větrná energie je na venkově v Africe či Asii, kam nevedou elektrická vedení ani plynové sítě, často nejlevnějším a nejdostupnějším řešením. Sníží hlavně tlak na kácení lesů kvůli palivovému dříví i nezdravé topení špinavým kerosinem.
Ale Hnutí DUHA také poukazuje, že se svojí závislostí na dražších a dražších fosilních palivech se musí vypořádat především jednotlivé země – včetně Česka.
Ekologická organizace ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jakým tempem se Česko bude zbavovat své závislosti na fosilních palivech. Rozhýbe totiž chytrá řešení jako je zateplování domů, čistá energie a pohodlná rychlá veřejná doprava [2].
Sníží tak účty domácnostem, posílí ekonomiku a srazí naši závislost na dovozu energie. Friends of the Earth International, největší mezinárodní federace ekologických organizací, kterou v České republice zastupuje Hnutí DUHA, bude mít v Rio de Janeiru rozsáhlou delegaci.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Státy světa by se měly na summitu dohodnout přinejmenším na dvou věcech – že v dohledné době ukončí veškeré dotace na fosilní paliva a nastartují velký program, který chudým lidem v rozvojových zemích zajistí přístup k čisté, místní a levné energii.“
„Platit z kapes daňových poplatníků stovky miliard dolarů dotací na podporu těžby a spalování ropy nebo uhlí je očividný nerozum. Pro chudé rolníky na africkém venkově, kam nevedou elektrické sítě, je solární energie často nejlevnějším a nejdostupnějším – a přitom čistým – řešením, jak získat přístup k energii. Sníží také tlak na kácení lesů kvůli palivovému dříví.“
„Ale OSN za nás naše problémy nevyřeší. Ministři a poslanci musí sami vyhrnout rukávy a připravit české zákony i jiné programy, které sníží naši závislosti na dražších a dražších fosilních palivech.“