Festival Stimul otevře rok 2010 s futuristicky hip-hopovými Anti-Pop Consortium
1. 3. 2010 - PRAHA [Econnect]
Podobně jako jejich žánroví kolegové Dälek (uvedl STIMUL v premiéře v roce 2007) ctí kvarteto z New Yorku pravidlo absolutní progresivity a svůj futuristický koktejl míchá z prvků slam poetry, dadaismu, free jazzu a současné elektronické hudby. Debutovali v roce 2000 albem Tragic Epilogue, jež ukázalo cestu mnohým následovníkům, kteří našli zálibu v míchání avantgardní hudby a rapu. Sonické vyšinutosti jejich nejslavnější desky Arrhythmia poté našly domov na proslulém britském labelu Warp. V roce 2003 vydali Anti-Pop Consortium společné album s jazzovým klavíristou Matthew Shippem a pak se na čas rozpadli a vydali se za svými sólovými projekty.
Po šestileté pauze natočili v roce 2009 rappeři Beans, High Priest, M. Sayyid a producent Earl Blaize triumfální návrat v podobě alba Fluorescent Black, jež vyšlo na labelu Big Dada (Ninja Tune). V minulosti si nekompromisní čtveřici na své turné pozvali například Radiohead, Public Enemy nebo DJ Shadow; v loňském roce se kvartet představil třeba na londýnském festivalu All Tomorrow’s Parties. Připravte si svoje laserové meče a antiprotonové urychlovače, Anti-Pop Consortium si 4. března chystají podmanit Divadlo Archa!
Kapela WWW vznikla v Praze na počátku devadesátých let. Nikdo tehdy netušil, že název kapely později dostane zcela nový význam. Původně bylo jméno WWW zkratkou anglického “We Want Word”. WWW kolem sebe v té době soustředili první české nadšence hiphopové kultury, byli jednou z prvních rapových kapel u nás. Spoluvytvářeli též základy místního graffiti, breakdancové a turntablistické scény.
WWW se po rozpadu na konci devadesátých let vrátili na scénu až s debutovým (!) albem Neurobeat v roce 2006 díky nově vzniklému nezávislému labelu BiggBoss. Hudba hlavního tvůrce WWW Ondřeje Anděry aka Sifona obsahuje útržky hiphopových postupů a z reality nasnímaných samplů, nervózních industriálních zvuků a znepokojivých elektronických struktur. Zvuky jsou většinou nasnímány z reality nebo digitálně vygenerovány do abstraktního tvaru. Tvorba WWW v sobě obsahuje prvky hiphopu, ale není na něj vázána, pouze využívá jeho živelnou a rytmickou energii.
Většinu textů tvoří pro WWW výtvarník Lubomír Typlt. Jeho texty jsou občas matoucí a těžko uchopitelné, provokují tak posluchače, aby se zamyslel a namáhal svou představovivost. Jejich naléhavost umocňují metafory, eufonie a vůbec široká škála básnických prostředků. Texty Ondřeje Anděry jsou spíše abstrahujícími impresemi, zdůrazňujícícmi rytmickou podstatu slov, jejich mnohovýznamovost a zvukovou barvitost. Anděrův rap balancuje na hranici rytmické hravosti a stimulujícího, zuřivého a útočného vzývání. Vše je zmnoženo a dobroušeno kovovým hlasem zpěvačky Milesy. Koncertně WWW pracují ještě se scratchem a mixy DJ Brainy Thuga, často improvizují pomocí loopovacích zařízení a experimentují se synchronizací s lasery a videoprojekcemi.