I přes špatné počasí pomáhali dobrovolníci mladým stromům
3. 11. 2009 - PRAHA [Econnect]
Smyslem práce je ochránit mladé jedle bělokoré, které v českých lesích nejvíce ohrožuje přemnožená zvěř – především srnci, v některých oblastech také jeleni, daňci nebo mufloni.
Dokud nebudou mít myslivci legislativní povinnost udržovat stavy zvěře na úrovni, která nevede k poškozování lesa, je třeba listnaté dřeviny a jedli chránit uměle. Dobrovolníci používají koudel, přírodní lněný nebo konopný materiál, který účinně ochrání vrcholky mladých jedlí proti okusu zvěře na dobu vegetačního klidu a na jaře nebrání dalšímu růstu, protože se během roku přirozeně rozkládá.
Dobrovolníky doprovázel místní lesník s odborným výkladem a ukázkami přírodě blízkého hospodaření. Jednou z překážek vyššího uplatnění přírodě blízkého hospodaření – například vyššího podílu listnatých dřevin a jedle – jsou právě příliš vysoké stavy srnců, kteří mladé stromky doslova spásají.
Simona Horká z Hnutí DUHA Olomouc řekla: „Na Kopečku a u Jívové, stejně jako ve většině českých lesů stále převažují smrky. Přirozeně by zde však měly růst duby, buky a jedle. Přemnožená zvěř však tyto dřeviny hlavně v zimě intenzivně okusuje, proto s dobrovolníky už několik let chráníme mladé jedličky. Za léta práce už vidíme první výsledky. Odrostlé jedle vyšší než jeden a půl metru už srny neohrožují. Další pomoc dobrovolníků v budoucnu určitě uvítáme.“