Hudba Sidi Goma přemosťuje hranice dvou kontinentů
9. 10. 2007 - PRAHA [Econnect/Respect Music]
-Foto Respect Music/Helena Kočmídová: Etran Finatawa-
Tvrzení, že v dnešní globální vesnici jsou všechny kultury světa zmapovány, je naštěstí omyl. Anebo jste snad věděli, že v Indii žijí po staletí Afričané, kteří bubny svého rodného kontinentu spojili s indickou spiritualitou a vytvořili tak jedinečný a fascinující hudební styl? Netušila to ani odborná hudební veřejnost - a to až do října 2003, kdy se na veletrhu Womex představila skupina Sidi Goma, čtyři bubeníci-zpěváci a osm tanečníků-akrobatů.
Afričané připlouvali do Indie v malých skupinkách už od 10. století, někdy jako námořníci, vojáci či kupci, jindy nedobrovolně jako otroci. Jejich tradiční profesí se stala hudba a tanec, mnozí z nich se dodnes živí jako kočovní fakíři. Na indickém subkontinentě je hudba propojená se spiritualitou, a indo-africké etnikum Sidi se hlásí k sufijskému islámu. Sufijové svojí otevřeností a tolerancí představují protipól islámských fundamentalistů. K pilířům sufijské tradice patřil například středověký básník Jellaludin Rumi, pákistánský zpěvák Nusrat Fateh Ali Khan anebo vířící dervišové.
Členové Sidi Goma pocházejí z rodu, který je původem z východního pobřeží Afriky a po osm století žije v indickém přímořském státě Gujarat. Osou pódiového rituálu skupiny je sugestivní rytmus bubnů, sloužící jako doprovod tanečníkům, kteří předvádějí fascinující kousky na hranici lidských možností. Tempo i napětí stoupá, od zvířecích imitací se tanečníci dopracují až k šokujícími finále, kdy hlavami rozbíjejí kokosové ořechy.
Vystoupení Sidi Goma se uskuteční v rámci přehlídky etnické hudby a world music Respect Plus ve středu 10. října od 19:30 v Paláci Akropolis. Tento festival založil před desíti lety Borek Holeček z agentury Rachot ve spolupráci s týdeníkem Respekt jako odpověď na vlnu rasově motivovaného násilí v České republice.