Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Evropská unie potvrdila škodlivost ftalátů ve zdravotnictví

16. 10. 2007 - PRAHA/BRUSEL [Arnika/Econnect]

Skutečnost, že ftalát DEHP je toxický a působí zdravotní problémy, je známá již nejméně patnáct let. Přesto je přelomovým okamžikem, že jeho škodlivost ve zdravotnických pomůckách včera uznal Vědecký výbor pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika EU ve své rozsáhlé zprávě.

Ještě v roce 2002 totiž Výbor tvrdil, že množství ftalátu DEHP není třeba ve zdravotnických pomůckách omezovat, neboť není dostatek důkazů o jeho negativním působení na léčené pacienty. Výbor včera poprvé otočil. Uznání škodlivosti ftalátu ve zdravotnických pomůckách tak může poprvé v historii otevřít seriózní diskuzi o změnách zákonů a cestu k vymýcení škodlivých látek ze zdravotnictví.

Zdravotnické pomůcky vyrobené z PVC měkčeného ftalátem DEHP patří v současné době k nejrozšířenějším a nejpoužívanějším. V závěru oficiální studie se praví, že největší zdravotní rizika představuje DEHP především pro novorozené chlapce, kteří jsou s jejich pomocí léčeni. „Ftalát DEHP totiž negativně působí kromě jater a ledvin také na testikulární buňky, které ovlivňují produkci spermií. Zvýšená expozice ftalátem DEHP tak může chlapcům v pozdějším věku způsobit vážné problémy s plodností,“ uvedla vedoucí kampaně Arniky “Nehrajme si s PVC” Ing. Miroslava Jopková. Mezi další rizikové skupiny však Výbor zařadil i pomůckami léčené těhotné ženy a kojící matky, protože expozice DEHP probíhá i během těhotenství a kojení.

Podle Jopkové lze významnou část rizikových pomůcek nahradit za bezpečnější alternativy. „V České republice je několik nemocnic, které již upouštějí od používání zdravotnických pomůcek s toxickými ftaláty. Příkladem je novorozenecké oddělení ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kde byly zdravotnické pomůcky z PVC nahrazeny z 95 %, Nemocnice na Homolce nebo dětská dialýza v ostravské nemocnici.“

Koordinátorka mezinárodní organizace Health Care Without Harm Karolína Brabcová Vědeckému výboru vyčítá, že se existencí alternativ nezabýval více: “Zpráva hodnotí pouze chemické látky, které lze používat k měkčení PVC. Nejsou zde brány v potaz žádné alternativní plasty či materiály pro výrobu zdravotnických pomůcek, kterých existuje již dnes na trhu několik stovek. Pokud by se zaměřili také na zdravotnické pomůcky z plastů, do kterých není potřeba přidávat změkčovadla, bylo by nalezeno mnoho zdravotnických pomůcek, ze kterých se neuvolňují toxické látky do těl pacientů. ”


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz