Film Nepříjemná pravda otevře debatu o klimatických změnách
19. 1. 2007 - PRAHA [Econnect]
-foto-
Účast na besedě přislíbili ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), koordinátorka klimatického programu Centra pro dopravu a energetiku Klára Sutlovičová, klimatolog Petr Pišoft, vedoucí oddělení environmentální agendy ČEZ a.s. Martin Cmíral, programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký a senátor Miroslav Škaloud (ODS).
Ekologický „thriller“ a hit festivalu nezávislých filmů Sundance, který se zabývá nejvážnějším environmentálním problémem naší současnost – změnami klimatu - popisuje zanícený souboj bývalého amerického viceprezidenta Al Gora s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Film zaznamenává jeho "putovní show na téma globálního oteplování", v níž dokáže být zábavným, upřímným a strhujícím řečníkem, který chce svým varovným poselstvím vyburcovat co nejvíc lidí.
„Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní,“ říká ve filmu Al Gore.
Přes nezájem médií prezentoval Gore svou unikátní show už více než tisíckrát v přednáškových sálech po celém světě, kde se tísnila hlava na hlavě. Do té doby, než ji viděl producent Lawrence Bender. "Jakmile jsem jeho prezentaci uviděl, věděl jsem, že by se mohla stát základním kamenem úžasného filmu," říká producent Nepříjemné pravdy.
"Každý filmař sní o látce silné tak, že ho okamžitě pohltí a přinutí ho natočit o ní film. Já jsem to díky tomuto projektu zažil," tvrdí režisér filmu Guggenheim. Jedinou obavu měli tvůrci z toho, jak přijmou diváci poněkud kontroverzní spojení "bývalého budoucího prezidenta Spojených států" a celosvětové klimatické krize. Premiéru si Nepříjemná pravda odbyla na nezávislém filmovém festivalu v Sundance a výše zmíněné obavy rozptýlily ovace vestoje, kterými publikum snímek ohodnotilo.
Autentičnosti snímku napomohla i sama příroda. V průběhu natáčení totiž na Spojené státy udeřila největší katastrofa v jejich moderních dějinách - hurikán Katrina. Tvůrci tak získali nejen aktraktivní záběry, ale také zároveň pádný argument pro svá tvrzení. "Některé pravdy se špatně poslouchají, protože ve chvíli, kdy si je připustíte a uznáte, že na nich něco je, víte, že se budete muset změnit. A změna může být docela nepříjemná," vysvětluje Al Gore."