Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stránky Občanská společnost - návod k použití nabízejí také evropské informace

25. 7. 2005 - PRAHA [Econnect]

Vstupem České republiky do EU získali občané a občanská společnost některá nová práva a příležitosti. Na adrese obcan.ecn.cz/eu připravil Econnect a BEZK pod názvem Občan v EU nové stránky věnované praktickým informacím jak komunikovat s Evropskou unií, právu občanů na informace v EU, možnostem aktivního zapojování do rozhodování na evropské úrovni a rovným příležitostem žen a mužů v EU. Portál Občanská společnost – návod k použití tak získává nový rozměr. Projekt byl podpořen z programu Phare Evropské Unie.

Portál chce nabídnout praktické informace všem občanům a nevládním organizacím o jejich právech a možnostech EU. „Naším cílem je občan poučený o tom, jaká jsou jeho práva jako občana Evropské unie a jeho pozice při jednání s úřady v EU, aktivní člověk, který se zapojuje do správy věcí veřejných", říká koordinátorka projektu Alena Mejstříková z občanského sdružení Econnect.

Zájemci zde najdou praktické návody, jak se nenechat odbýt při získávání informací od evropských institucí jako jsou Evropská komise či Evropský parlament, jak zaslat petici Evropskému parlamentu, jak a s čím oslovit Evropského ombudsmana či jak oslovit nebo si stěžovat u Evropské komise. Evropské sekce stránek se věnují také praktickým informacím jak komunikovat s EU, evropskému občanství, možnostem jak získávat finance z EU a zapojit se do plánování čerpání ze strukturálních fondů či základům evropského práva. Najdete zde i základní informace o občanské společnosti v EU.

Součástí všech témat jsou také aktuální odkazy na potřebnou evropskou legislativu, kontakty na organizace, které mohou s některými problémy pomoci a které se tématům dlouhodobě věnují, upozornění na tištěné publikace. Nedílnou součástí jsou také příklady, jak fungují nástroje pro účast veřejnosti, právo na informace a rovné příležitosti v některých evropských zemích, příklady z praxe.

Web je koncipován tak, aby v něm užitečné informace našli jak ti, kteří potřebu ovlivnit a měnit věci kolem sebe pocítili teprve nedávno, tak méně či více zkušení aktivisté.

"Snažíme se nabídnout přístupnou formou návody a doporučení, jak postupovat při prosazování konkrétních evropských občanských práv. Lidé by měli vědět, že se mohou s některými problémy obracet i na EU, že se mohou také vyjadřovat k připravovaným evropským politikám a zákonům. Volby do Evropského parlamentu nejsou rozhodně jedinou možností, jak rozhodování evropských politiků ovlivnit,“ přibližuje smysl stránek Alena Mejstříková. Kateřina Machovcová, redaktorka oblasti věnované rovným příležitostem, dodává: "Vyrovnané příležitosti ve veřejném prostoru jsou základním předpokladem pro rozvoj skutečně občanské společnosti."

Stránky nabízejí také pohled na politiku a pravidla, která Evropská unie prostřednictvím svých směrnic a dalších nástrojů v daných oblastech nastavuje pro členské země EU.

Čtenáři na portálu najdou i zprávy a pozvánky na akce, které souvisejí se zaměřením celého portálu. Velmi vítané budou diskusní příspěvky čtenářů, jejich dotazy, připomínky, ale i jejich konkrétní zkušenosti s občanskou angažovaností v Evropské unii.

V rámci projektu Občanská společnost v Evropské unii byla vydána také publikace Výchova pro občanskou společnost, která přináší kromě teoretické části, také soubor interaktivních aktivit a her, zaměřených na vysvětlení a procvičení konkrétních občanských práv a aktivit. Cena publikace je díky grantu EU snížena na 50,- Kč. Zájemci si ji mohou objednat na adrese: Brontosaurus Praha 7, Malířská 6, Praha 7, martinmach@atlas.cz.

V rámci projektu dále proběhly v roce 2005 dva semináře pro učitele zaměřené na výuku občanských témat. Inspirací byly zkušenosti v zemích EU 15. Zúčastnili se jich především učitelé z menších škol libereckého kraje a lektoři neziskových organizací. Součástí seminářů byly i ukázky moderních výukových metod.

Na projektu se podílí občanské sdružení Econnect a občanské sdružení BEZK.

Projekt Občanská společnost v Evropské unii byl podpořen z programu Evropské unie Phare pro malé projekty.


Alena Mejstříková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz