Němci vypustili zubry do přírody. Předběhli Českou republiku
18. 4. 2013 - KUTNÁ HORA [Econnect/Česká krajina]
„Německo ukázalo, že zubři mohou žít i v této nejprůmyslovější zemi Evropy, s mnoha velkoměsty a velmi hustou dopravní infrastrukturu. Pro další země v Evropě, včetně České republiky, je to určitě příklad hodný následování,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.
Do volné přírody němečtí ochránci přírody vypustili osmičlennou skupinu zubrů. Zvířata byla předtím tři roky v rozsáhlé aklimatizační ohradě. Projekt návratu zubrů se v Německu těšil velké podpoře tamních firem. Například pivovaru Krombacher, obchodního řetězce Rewe, spořitelny Sparkasse Witgenstein a dalších významných firem.
Společnost Česká krajina dlouhodobě pracuje na projektu Návrat zubrů do České republiky, který finančně podporuje společnost Ekospol. Na konci loňského roku vydala ve spolupráci s odborníky z Akademie věd České republiky a Jihočeské univerzity přelomovou odbornou studii. Ta dokazuje, že v České republice je pro návrat zubrů několik vhodných lokalit.
Zubr je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem Evropy. Samci dosahují hmotnosti 530 až 920 kilogramů, samice téměř o polovinu méně. Na počátku 20. století se druh dostal na pokraj vyhynutí. Po první světové válce byly vyhubeny obě volně žijící populace, na Kavkaze a v polské Bělověži, a druh přežil jen díky chovu v zajetí. Díky reintrodukčním projektům se zubr vrátil do řady zemí Evropy: Polska, Ruska, Litvy, Španělska, Běloruska, Slovenska a na Ukrajinu. V Německu byl v roce 2010 vypuštěn do rozsáhlé obory a zvířata tam po tři roky žila v polodivokých podmínkách. Reintrodukce se chystají například v Nizozemí, Srbsku a Rumunsku.
V Česku se zatím zubři ve volné přírodě nevyskytují, nacházejí se jen v oborách a zoologických zahradách. Nejrozsáhlejší území mají k dispozici v oboře Židlov v bývalém Vojenském prostoru Ralsko, kde je chovají Vojenské lesy a statky.