BBC: Zasedání velrybářské komise bojkotuje polovina členských států
14. 2. 2007 - PRAHA/ANCHORAGE [EcoMonitor/Econnect]
-foto: Copyright © Michael S. Nolan/Innerspace Visions-
Japonsko chce prosadit dohodu o obnovení lovu. Mezinárodní komise by se podle něj měla spíše zaměřit na využití kytovců, než na jejich ochranu. Setkání doprovázejí střety mezi ochránci přírody a japonskou velrybářskou flotilou na moři u pobřeží Antarktidy.
Minoru Morimoto, japonský zástupce v IWC, zahájil zasedání Komise prohlášením, že je zklamán malým zájmem o péči o velryby, když dorazila jen polovina všech delegátů. „Jedním z našich cílů je vytvořit atmosféru, kdy namísto konfrontace bude možné vést dialog,“ řekl účastníkům setkání. „Je hanba, že většina států, které jsou proti lovu velryb, si vybrala konfrontaci.“ Mezi státy, které se odmítly mimořádného zasedání zúčastnit je i Austrále, Nový Zéland, USA nebo Velká Británie.
Velká Británie před zahájením mítinku prohlásila, že Mezinárodní velrybářská komise byla vždy jediným „fórem, na kterém se vedla debata o ochraně kytovců.“ Tiskový mluvčí britského ministerstva životního prostředí (DEFRA) prohlásil, že Británie je vděčná Japonsku za snahu rozvíjet další debatu v rámci Komise. „Nicméně jsme přesvědčení, že tato iniciativa může vést k výrazné polarizaci Komise a odvést její činnost od základního poslání, ochrany velryb,“ prohlásil mluvčí DEFRA.
Od roku 1995 je členem komise také Česká republika. „Pozvání jsme zdvořile odmítli. Dáváme jednoznačně přednost debatě na oficiální půdě Mezinárodní velrybářské komise (IWC),“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. Japonsko v IWC dosud neuspělo se svým požadavkem na povolení komerčního lovu. Nyní se zřejmě pokouší získat podporu mezi zástupci zemí, které na schůzku do Tokia pozvalo, a které zatím obnovení komerčního lovu velryb odmítaly. „Komerční lov velryb nepřichází v úvahu a jakékoli pokusy rozhodnutí IWC obcházet považuji za nepřijatelné,“ dodává Bursík.
Některé ze zemí, které přijaly japonské pozvání, jako například Kambodža, však nemají žádný dlouhodobý zájem o ochranu velryb. Ochránci životního prostředí také Japonsko obvinili, že si podporu chudších zemí kupuje výměnou za budoucí zahraniční pomoc. Toto tvrzení ovšem shromáždění delegáti odmítli, píše BBC. „Nejsme zemí, která by lovila velryby, ale máme zájem využívat zdroje v našich mořích,“ prohlásil Cedric Liburd, ministr rybářství St Christopher-Nevis, federace ostrovů ležících v Karibském moři. „Nikdo si nemůže koupit náš hlas,“ řekl Liburd agentuře Associated Press.
Mezinárodní velrybářská komise zakázala komerční lov velryb v roce 1986. Japonsko, které tvrdí, že pro ně je velrybí maso součástí kultury, loví po celou dobu kytovce v rámci takzvaného vědeckého programu. V listopadu proto vyjely japonské lodě, aby nalovily 850 kusů plejtváků malých a deset kusů plejtváků myšok.
Podle článku BBC Online News s doplněním z tiskové zprávy MŽP ČR