Výročí masakru na Tchien-an-men a současný stav lidských práv v Číně
29. 5. 2003 - PRAHA [Amnesty International v ČR]
Současný stav lidských práv v Číně
V minulém roce pokračovalo v Číně vážné porušování lidských práv a v mnoha směrech se situace ještě více zhoršila. Desítky tisíc lidí byly nadále svévolně zadržovány nebo uvězněny za nenásilné vyjadřování svého názoru nebo za hlášení se ke své víře. Někteří byli přímo uvězněni, jiní úředně zadržováni bez jakéhokoliv obvinění nebo soudního procesu.
Kampaň „Tvrdý úder“ zaměřená proti kriminalitě, která začala v dubnu 2001, byla obnovena i pro další rok. Tato tvrdá opatření vedla (podle prozatímních čísel, která jsou k dispozici) k tomu, že bylo 1 921 lidí odsouzeno k smrti, mnoho z nich po nespravedlivých procesech. 1 060 lidí bylo popraveno.
Mučení a kruté zacházení je stále velmi rozšířené a následkem kampaně „Tvrdý úder“ se neustále rozšiřuje. Tato původně protikriminální kampaň se začala dotýkat i lidí obviněných z „etnického separatismu“, „terorismu“ a „náboženského extremismu“, zejména obyvatel autonomní oblasti Xinjang Ujgur a členů náboženského hnutí Falun Gong. V provincii Xinjang pokračovalo tvrdé potlačování kulturních a náboženských práv převážně muslimské ujgurské menšiny. Tvrdé potlačování svobody projevu a náboženského vyznání pokračovalo i v Tibetu, ačkoliv sedm vězňů svědomí bylo propuštěno před skončením jejich trestů.
Byly také zavedeny další zpřísňující regulace týkající se přístupu na internet.
Události na náměstí Tchien-an-men
V dubnu 1989 začali pekingští studenti otevřeně protestovat proti komunistickému režimu v Číně. Na zdech pekingské univerzity se objevily plakáty odsuzující čínskou vládu, bylo uspořádáno několik demonstrací a protestní hladovka. Protesty se setkaly se širokou podporou veřejnosti a rychle se rozšířily do dalších velkých měst po celé Číně. Vše vyvrcholilo v noci ze 3. na 4. června 1989. Na pekingském náměstí Tchien-an-men zakročily ozbrojené armádní jednotky nejen proti demonstrantům, ale také proti těm, kteří demonstraci pouze přihlíželi. Výsledkem byly stovky zabitých a zraněných, následovaly tisíce zatčení. Přes velký zájem organizací, vlád a jiných zainteresovaných lidí, čínská vláda stále ještě nezveřejnila oficiální počet zabitých, zraněných a zatčených, ani neposkytla jakoukoliv kompenzaci rodinám, jejichž členové byli při masakru zabiti. Represe lidí, kteří se na tehdejších demonstracích podíleli, pokračují dodnes.
Celá zpráva o stavu lidských práv v Číně je k dispozici v kanceláři AI ČR, či k nalezení na www.amnesty.org (Report 2003). Informační balíček je možno zaslat e-mailem.
Filip Karel
Amnesty International ČR
tel.: 721 755 116
praha@amnesty.cz
Filip Karel