Drahoňův Újezd schválil referendum týkající se kamenolomu
17. 2. 2006 - PLZEŇ [Děti Země Plzeň]
Na včerejším veřejném zasedání zastupitelstva obce Drahoňův Újezd bylo jednomyslně schváleno vyhlášení referenda, ve kterém místní obyvatelé dostanou příležitost zavázat obec k postupu proti rozšíření kamenolomu Třebnuška do těsné blízkosti jejich obce. Toto referendum by se mělo konat nejpozději do tří měsíců a bude se v něm rozhodovat o následující otázce:
Má obec Drahoňův Újezd při výkonu své samostatné působnosti využít všech zákonných prostředků (zejména z titulu schvalovatele územního plánu, účastníka správních řízení a vlastníka pozemků), aby zabránila těžbě jižní části ložiska stavebního kamene v dobývacím prostoru Třebnuška?
“Ačkoliv je názor na těžbu v obci celkem jednoznačný, chceme mít od občanů plný mandát k postupu proti rozšiřování kamenolomu,” vysvětluje hlavní důvod konání referenda starosta Drahoňova Újezda Rudolf Stáhlich. “Pokud se občané vysloví proti těžbě, byl by to podle nás také jasný vzkaz pro investora, že by se měl poohlédnout po ložisku kamene jinde.”
“Je skvělé, že se podařilo referendum vyhlásit. Jsme samozřejmě připraveni i nadále obci pomáhat ve snaze ubránit své příznivé životní prostředí,” říká Martin Hyťha z Dětí Země, které mají s podobnými kauzami již své zkušenosti a neváhaly tedy obci poskytnout poradenství.
Mnoho místních obyvatel nesouhlasí s plánovanou těžbou především proto, že je spojena se zásahem do krajinného rázu, biokoridoru a biocentra, a zároveň i s intenzivním a trvalým hlukem, prašností a nárůstem dopravy. Krajní domy Drahoňova Újezda jsou přitom od plánovaného lomu vzdáleny pouhých asi 600 metrů.
Výsledek referenda je pro obec závazný a změnit jej lze jedině jiným referendem.
Další informace:
• Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784
• Rudolf Stálich, starosta obce Drahoňův Újezd, tel.: 602 223 608
Příloha:
• Plné znění usnesení zastupitelstva Drahoňova Újezda
Zastupitelstvo obce Drahoňův Újezd tímto rozhoduje o konání místního referenda ve smyslu zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů:
Označení území, na němž se místní referendum vyhlašuje:
Území obce Drahoňův Újezd
Znění otázky k rozhodnutí v místním referendu:
Má obec Drahoňův Újezd při výkonu své samostatné působnosti využít všech zákonných prostředků (zejména z titulu schvalovatele územního plánu, účastníka správních řízení a vlastníka pozemků), aby zabránila těžbě jižní části ložiska stavebního kamene v dobývacím prostoru Třebnuška?
Předmětná část ložiska Třebnuška je územně vymezena hranicemi dobývacího prostoru vydaného OBÚ v Plzni ze dne 12.5.1994 pod čj. 1235-456/94/Ju/Př na plochu 0,2121074 km2. Předkládaný záměr řeší otvírku a těžbu v prostoru, který zaujímá hřbet elevace probíhající zhruba ve směru Z-V jihozápadně od dnešního lomu. Prostor je vzdálen od hranic současné lomové těžby cca 250 m a je oddělen tektonicky předisponovanou depresí. Tato porucha znemožnila plynulý přechod těžby ze stávajícího lomu jihozápadním směrem a určila tak samostatnou otvírku vymezených bloků.
Odůvodnění návrhu:
Ze zveřejněného oznámení záměru ”Plán otvírky, přípravy a dobývání jižní části ložiska stavebního kamene v dobývacím prostoru Třebnuška” podle § 6 zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí i z vymezení dobývacího prostoru je zřejmé, že v budoucnu nelze vyloučit rozšíření těžby ložiska stavebního kamene v dobývacím prostoru Třebnuška.
Realizace uvedeného záměru by měla naprosto zásadní vliv na životní prostředí i samotnou kvalitu života v celé obci Drahoňův Újezd, už vzhledem k tomu, že předpokládaná vzdálenost těžebního prostoru od obce činí asi 600 metrů a že se tento prostor nachází na svahu zdvihajícím se od obce. Možnými vlivy těžby na obec jsou především intenzivní a trvalý hluk z odstřelů, následného drcení, velká prašnost, intenzivní doprava, zhoršení kvality komunikace od Drahoňova Újezdu směrem do Zbirohu, celkové zhoršení životního prostředí v obci, která je součástí CHKO Křivoklátsko, zhoršení kvality ovzduší, estetický nevhodný zásah do krajiny. Omezení možnosti rozšiřování možnosti cestovního ruchu, omezení možnosti výstavby objektů pro trvalé bydlení a z toho vyplývající pokles obyvatelstva obce, snížení hodnoty pozemků v obci, porušení ekologické stability v ekokoridorech a ekocentrech.
Velká část, konkrétně 133 obyvatel a rekreantů Obce Drahoňův Újezd, vyjádřila své nesouhlasné stanovisko vůči záměru v “Petici za zastavení těžby v lomu Třebnuška”. Místní referendum však dává občanům zároveň i možnost na vyjádření jednoznačného a především pak pro obec právně závazného postoje, jakožto i pověření obce k prosazování jejich neoddiskutovatelných zájmů chráněných mj. i ustanovením čl. 35 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.
Martin Hyťha