Plzeň hostí mezinárodní konferenci o africkém kontinentu
20. 4. 2007 - PLZEŇ [Econnect]
-Foto Cultura Africa: Vystoupení na zámku Čečovice-
Organizátoři již druhého ročníku mezinárodní konference VIVA AFRICA, Katedra antropologie ZČU a občanské sdružení Cultura Africa, očekávají i pro tento rok příspěvky a diskuse, které by měli přinést celou řadu nových poznatků.
V letošním roce bude novinkou nebývalá účast zahraničních lektorů
Úspěch loňského ročníku přitáhl kromě kapacit z českých odborných kruhů pozornost řady odborníků z Itálie, Německa, Finska, Nizozemí a Slovenska. Konference je dle organizátorů svou povahou vhodná jak pro studenty středních a vysokých škol, tak i pro širokou veřejnost.
Prof. Ivo T. Budil, ředitel katedry Antropologie Západočeské univerzity, pod jehož záštitou se konference koná, vysvětluje: „Konference představuje pokus institucionalizovat každoroční interdisciplinární setkávání českých a zahraničních afrikanistů, jazykovědců, antropologů, historiků či politologů, kteří se z různých úhlů pohledu zabývají subsaharskou Afrikou.“
Konference Viva Africa 2007 je součástí rozsáhlejšího badatelského projektu afrikanistického zaměření. „Akce má mimo jiné sloužit k prezentaci výsledků původního vědeckého výzkumu doktorandů studijního oboru Etnologie, kteří se na Katedře antropologie Fakulty filozofické ZČU věnují pod odborným vedením různým afrikanistickým tématům a teritoriálním studiím afrických regionů, jakými jsou například Etiopie, Keňa či západní Afrika,“ doplňuje Budil.
Cílem organizátorů a garantů je tedy vytvořit novou tradici, která v České republice vzhledem k naléhavým problémům a výzvám, které jsou s „černým kontinentem“ spojovány, stále citelně chybí a přispět tak k plnohodnotnému zakotvení afrikanistických studií na akademické půdě. Konečným výstupem mezinárodní konference bude sborník příspěvků z konference, který bude publikován ke konci roku.
Součástí konference je i doprovodný kulturní program
V sobotu 28. dubna od 20 hodin vystoupí v hudebním klubu Buena vista Club v Kollárově ulici kapely Limpopo a Free State ze stejnojmenných provincií Jihoafrické republiky. Jejich energická show slibuje spojení tradičních i moderních rytmů jižní Afriky. Sobotní večer doplní také absolventi kurzu afrického tance, který v Plzni vedla Silvie Masika z Keni. Představí hudebně-taneční performanci na motivy keňského příběhu zvaného "Akhuri".
Další součástí doprovodného kulturního programu je výstava afrických maleb umělců Asaph Batecereza a Job Mugisha z Ugandy. Vernisáž k výstavě proběhne 27. dubna od 19 hodin ve výstavních prostorách Francouzské aliance v Plzni na Náměstí republiky a bude otevřena až do 10. května.