Organizace vozíčkářů: Zákon o sociálních službách je nejasný
11. 6. 2007 - PRAHA [Econnect / POV]
-Foto Brenda Lamothe Coulomme-
"Často se na nás obracejí lidé s dotazem, koho smí uvést v žádosti o příspěvek na péči jako pečující osobu. Z našich zkušeností víme, že názor jednotlivých obecních úřadů je různý," říká Štěpánka Kozlerová z Pražské organizace vozíčkářů. Ta se svými kolegy denně řeší problémy osob se zdravotním postižením díky projektu Inovace služeb podporujících integraci osob se zdravotním postižením, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl. m. Prahy.
Jednou z nejasností je například vymezení, kdo je podle zákona o sociálních službách osobou blízkou. Tou pro někoho může být nejbližší rodina a pro druhého kamarád, který se o něj léta stará.
O lidi s postižením se často starají i známí, sousedé či studenti, u kterých není zřejmé, zda jim za tuto pomoc mohou příjemci příspěvku jeho část dát, aniž by se museli pečující registrovat a plnit podmínky dané zákonem, upozorňuje Pražská organizace vozíčkářů. Povinnost registrace mají vždy organizace, jejichž zaměstnanci musí projít stopadesátihodinovým kurzem, mít čistý trestní rejstřík a potvrzení lékaře pro danou práci.
"S tím může vyvstat otázka, zda se záměr zákona, tedy umožnit lidem s postižením život v jejich přirozeném prostředí a zároveň zaručit kvalitní péči, dá s takto nepřesnými podmínkami naplnit a zda je způsob jeho naplnění srozumitelný všem stranám – lidem s postižením, pečujícím, poskytovatelům sociálních služeb i obecním a městským úřadům," uzavírá zpráva organizace.
Pražská organizace vozíčkářů hájí a prosazuje práva všech lidí s postižením a zejména těch na vozíku. Usiluje o odstranění bariér, mezilidských i ostatních, a snaží se vytvořit vhodné podmínky pro nenásilnou integraci. Poskytuje informace a služby, které lidem s postižení usnadňují život, kontaktuje odbornou veřejnost a vítá i iniciativu široké veřejnosti. Cílem organizace je začlenit lidi s postižením mezi ostatní spoluobčany vytvářením stejných příležitostí pro všechny s přihlédnutím ke zvláštním potřebám jednotlivých skupin.